Celá rozsáhlá přírodní zahrada je rozdělena do několika tematických stanovišť. Děti mohou postupně přecházet od jednoho k druhému.
Pavlína Lesniaková, ředitelka MŠ: „Indiánské centrum, kde děti mohou prolézat, šplhat. Mohou si dokonce udělat ohýnek. Opéct si něco. Máme skleník, kde se učí pěstovat, máme tu záhony, zalévají kytičky. Pak tady máme jezírko, ve kterém snad se nám tam časem něco vylíhne, hmyzí hotel, kam na podzim se uhnízdí nějaké larvičky.“
Děti se starají také o ovocné keře, pečují o bylinky, mohou využívat zvukovody a vyzkoušet si třeba vodní hrátky. V přírodní zahradě rostou desítky druhů rostlin. Ani jediná není jedovatá.
Pavlína Lesniaková, ředitelka MŠ: „Učí se pumpovat, zacházet se zahradním nářadím, všechno tady tohle, tyhle věci, na které nejsou zvyklé z domu.“
Anketa: děti a rodiče: „To je hmyzí úl.“
„Krásné, mají to pěkné celkově.“
„Ano a je to poučné pro děti.“
Zřizovatelem školky je město Vrbno. Tomu se podařilo získat většinu peněz na vybudování zahrady z dotací.
Pavla Müllerová (ANO 2011), 2. místostarostka Vrbna pod Pradem: „Dotace na zřízení přírodní zahrady byla poskytnuta z operačního programu životní prostředí. Ze státního fondu životní prostředí.“
Květa Kubíčková (ANO 2011), 1. místostarostka Vrbna pod Pradědem: Takže jsme dostali na to 85 procent a cirka náklady celkově byly 2,5 milionu. Mateřině se podařilo profinancovat projekt díly zřizovateli.“
Přírodní zahrada ve vrbenské školce na Jesenické ulici nemá svou rozlohou a vybavením v celém regionu obdoby.