Jedním z druhů drobného ovoce, které se začíná v poslední době pěstovat na zahrádkách, je třeba muchovník.
Radim slabý, zahradník a arboretář: „Dnes už jsou dobře známé tyto keře, nádherně obsypány modrými bobulemi. Baští se to, je to výborné. Je to lepší ještě jak borůvky, bych řekl úplně, protože je to šťavnatý. Má to hrozně moc minerálů a těch vitamínů. Hlavně je to nenáročný, tady nám to roste vyloženě jenom v čediči, daří se mu tady a je obsypaný.“
V arboretu je možné spatřit i rostliny, které běžně rostou mnohem jižněji. Tady se jim kupodivu dobře daří.
Radim Slabý, zahradník a arboretář: „Drakovec obecný, ten můžete vidět spíše na Krétě nebo severovýchodním Turecku. Tam je to typická rostlina těch skalnatých strání a suchých kopců. Tady jsme rádi, že nám vůbec vykvetla a dokonce další vykvete. Tady máme zase skupinku arisae, to jsou taky hlíznaté rostliny, které jsou atraktivní tím květem a po odkvětu vytváří nádherný takový trojlist velký, něco podobného jako zmijovec.“
Rostou zde i rostliny, které byly kdysi mnohem rozšířenější a na které se postupně skoro zapomnělo. Patří k nim třeba sladké dřevo – lékořice lysá.
Radim Slabý, zahradník a arboretář: „ Její oddenky, když se vykopou tak na podzim, tak je to opravdu velice sladké. Kdysi velice známé, žvýkalo se to hodně a málokdo ví, jak to vypadá. Moruše černá. Vidíte, že ty plůdky, když dozrávají, tak chtějí padat už i samy, takže se lehce sbírají, jsou výborný.“
K zajímavým rostlinám patří také muďoul. Rostlina pocházející ze Severní Ameriky, která se začíná pěstovat i u nás. Běžně se mu říká banánové jablko.