Původní německý hřbitov neměl kdo udržovat, ten tak chátral až postupně zanikl. K objevení náhrobků došlo vlastně náhodou.
Richard Šanda, (nez.), starosta Starého Města: „My jsme tušili, že tady nějaké náhrobky jsou tady, dá se říci poházené. Byli tady zbytky hrobů nějakých, těch rámů betonových, které to všechno zakrývaly. Vlastně byl tady krásnej vzrostlej lesík, kterej nám poničil kůrovec, my jsme ho museli vykácet. Když jsme ho vykáceli, teprve vyšlo najevo, kolik tady toho je.“
Co si počít s nalezenými náhrobky bylo vedení obce jasné od samého začátku. Nic jiného než důstojné uložení nepřicházelo v úvahu.
Richard Šanda, (nez.), starosta Starého Města: “No a bylo nám líto, nebo líto, ani jsme si nedokázali představit, že bychom to mohli vyhodit nebo se toho zbavit, takže vznikl takový nápad udělat tady takové pietní místo, takovou vzpomínku na ty občany, kteří tady vlastně žili v 19. století a v průběhu loňského století.“
Nové pietní místo je už téměř hotové. Zbývá dokončit poslední úpravy a osadit místo zelení.
Richard Šanda, (nez.), starosta Starého Města: „Vlastně jsme vzali jednoho pracovníka tady z obce. Ta myšlenka a ten nápad je jeho, jak to utvořit, jak to udělat,takže jsme mu to plně svěřili do kompetence všechno udělat a on se s tím myslím slušně popral a všem se nám to líbí.“
Kostel na hřbitově ve Starém Městě je nejstarší v regionu. Býval dominantou Bruntálu, než se město po požáru ve 13. století přestěhovalo na dnešní lokalitu.