Obec svou školu proto maximálně podporuje. Škola naopak pro obec připravuje třeba sportovní, kulturní a další akce.
Jana Helekalová (nez.), starostka Karlovic: „Přispíváme každý rok z našeho obecního rozpočtu příspěvkem ve výši téměř dva miliony korun. Dále podporujeme školu při schvalování žádostí o dotace, kdy škola vlastně sama zpracovává žádosti a ty pak musí jít přes zřizovatele, protože i ty finanční prostředky pak jdou přes účet zřizovatele transferem.“
Škola na vesnici není jenom vzdělávací instituce. Je to vlastně jakési společenské středisko.
Základní škola v Karlovicích má 137 žáků. Její vybavení je srovnatelné s vybavením škol ve velkých městech.
Rostislav Němec, ředitel ZŠ: „Naše škola si zakládá na tom, že spolupracuje se všemi subjekty, které jsou v obci, ať je to Acta, ať je to obecní úřad a další subjekty. Všichni nám poskytují, řekněme zázemí a my naopak jim poskytujeme děti a zázemí pro jejich aktivity. Na naší škole poměrně pravidelně se pořádají keramické kroužky ať už pro děti nebo pro dospělé, pořádáme tady vzdělávací akce, jejichž patronem je obec.“
Jedním z blízkých spolupracovníků školy je i společnost Actaea. Ta se zabývá ochranou přírody a krajiny, snaží se lidem ukázat, co je v jejich okolí vzácné, krásné a jedinečné.
Kateřina Kočí (nez.) místostarostka Karlovic, předsedkyně společnosti Actaea: „Se školou jsme realizovali několik projektů. Jedním příkladem může být tady ta přírodní zahrada neboli arboretum, které je doplněné navíc hmyzím hotelem pro včely samotářky. V arboretu jsou stromy označené cedulkami, kde jsou QR kódy, které odkazují na stránky s informacemi.“
Společnost Actaea v současnosti připravuje zřízení informačního centra a ekocentra, které by se zaměřovalo i na výukové programy pro děti místní školy.