Na Šumavě, v Krkonoších a dalších horách leží zhruba půlmetrová sněhová peřina a ani Jeseníky nejsou výjimkou. Zatímco jinde se vesele lyžuje a hory úpí pod náporem lyžařů, na Ovčárně většina vleků stojí. Podmínky jsou přitom mimořádně dobré.
Lyžaří se shodují: "Lyžuje se opravdu skvěle. Teď jsme dojeli a není to vůbec namrzlé, paráda."
Pro provoz vleků mají ochranáři podmínku - musí zde být nejméně metr sněhu, aby nedocházelo k poškození vegetace. Tímto nařízením už lyžaři tolik nadšeni nejsou: "Je to pěkný, když tady budou něco ochraňovat, ale my jedeme až z Prahy. Vždyť je tam půl metru sněhu, to nemůžeme tu přírodu poškodit," říká jeden z návštěvníků Ovčárny a další se připojuje: "Jedou jenom dva vleky, ještě k tomu malý. Zbytečně jsme se sem vypravili, špatný no."
Mnozí lidé postoj ochranářů nechápou. Vždyť v minulosti bylo okolí Pradědu hospodářsky využívané mnohem víc. Na Ovčárně se chovali ovce a krávy se tady, podle pamětníků, pásly ještě koncem padesátých let minulého století. Josef Figura, podnikatel v cestovním ruchu říká: "No je to teda hrozné, když si uvědomím, že v Krkonoších je stejná sněhová vrstva jako u nás na Pradědu a my lyžovat nemůžeme. Je nutno, jako v ostatních zimních střediscích, zde vybudovat zasněžování, aby se dosněžilo a bylo možno lyžovat hned od začátku, jak začnou mrazy, to je od listopadu."
Zasněžování by sněhovou vrstvu určitě rychle zvýšilo. Problém je však v tom, že je ochranáři nechtějí povolit. Ovčárna se pomalu stává evropskou raritou. Všude jinde se totiž ve stejné nadmořské výšce a obdobné sněhové vrstvě už dávno lyžuje.