Součástí semináře byla i prohlídka některých technických památek přímo v Krnově.
Andrea Šírová, památkářka, MěÚ Krnov: „Je to určeno pro širokou veřejnost i odborníky. Máme tady velké zastoupení místní školy střední, což nás velmi těší, že je zájem i u mladých. No a v podstatě je to druhá taková společná akce v Krnově, kterou jsme dělali.“
Anketa: studentky, účastnice semináře
„Jsme z Krnova, chodím tady na průmyslovku, na umělecký obor. No vypadá to hrozně, protože to je zbourané.“
„Je to velmi zajímavá stavba řekla bych, že to vydrželo dlouho.“
„No líbí se mi to. Je to docela pěkné, takhle se podívat po těch památkách a tak.“
Technické památky Horního Slezska považují odborníci za jedno z nejdůležitějších kulturních dědictví v celé České republice.
Jakub Děd, společnost Omnium: „Bohužel je ve stavu, v jakým je, že se to pomalu upadá, rozpadá a hledají se nové způsoby využívání. Proto je tady i ten seminář, aby se ukázalo nejenom to, co bylo, jak to fungovalo, k čemu to prospělo, protože to prospělo k rozvoji Krnovska a Horního Slezska, ale že se hledají nové způsoby dnešního využití, aby do budoucna z těch památek vůbec něco zůstalo.“
Naštěstí se začíná blýskat na časy. Některé technické památky najdou využití i v dnešní době.
Jan Stejskal, správce areálu: „Jsme v továrně Krnovské soukenické společnosti, která sloužila textilce až do doby hospodářské krize. Později zde byla tažírna drátů a po válce už se skladoval textil až do 90. let. Od té doby je budova prázdná, hledá nové využití. Je zpracován projekt na rekonstrukci pro administrativní účely pro obchodní účely.“
Rekonstrukce továrny bývalé krnovské soukenické společnosti by měla začít na jaře letošního roku.