Petici za záchranu kamzíků podnítilo prohlášení ochranářů, že kamzíci škodí jesenické přírodě a že sem jako cizí prvek nepatří.
Milena Hamerská, Občanské sdružení Jesenický kamzík: "Petici jsme zahájili na festivalu Bezručova Opava a chceme ji ukončit na Celostátní myslivecké výstavě v Lysé nad Labem, která se koná v měsíci květnu."
Anketa, turisté a obyvatelé v Jeseníkách: 1. "Jestli tady jsou, ať tady zůstanou. Proč by tady nemohli být?" 2. "Kamzíci? Já myslím, že by tady měli mít svý místo." 3. "Proč ne, že? To je jasný." 4. "Určitě by tady měli zůstat. Proč by se měli vyhubit?" 5. "Patří to tu, k té kultuře, k tomu kraji. To už tu patří, i když jsou přivezení z ciziny."
Ochranáři své původní jednoznačně odmítavé stanovisko vůči kamzíkům postupně výrazně zmírnili.
Jan Halfar, vedoucí Správy CHKO Jeseníky: "V současné době se v Jeseníkách vyskytuje přibližně 180 kamzíků, což je oproti stavu z konce 80. let výrazně nižší stav a přítomnost kamzíků nepředstavuje v současné době zvláštní ekologický problém."
Jiří Pecháček, Občanské sdružení Jesenický kamzík: "Bohužel v plánu péče o Chráněnou krajinnou oblast Jeseníky stále platí zásada, že kamzík by měl zmizet z Jeseníků, že by se měl zlikvidovat. Čili je potřeba udělat nějaké právní, legislativní kroky tak, aby skutečně ten kamzík tady žil."
Kamzíci v Jeseníkách opravdu nežijí od počátku věků. Byli sem přivezeni v roce 1913 z Alp a rychle si tady zvykli. Současný stav 180 kusů zvířat je podle občanského sdružení Jesenický kamzík natolik nízký, že nezaručuje jejich řádné rozmnožování. V Jeseníkách by mohly žít i čtyři stovky kamzíků, aniž by to horám škodilo.