V Bruntále je a vždycky byla vysoká nezaměstnanost. Najít si práci je pro některé skupiny nezaměstnaných, například pro Romy nebo zdravotně postižené, téměř nemožné.
Anketa, zaměstnanci Zelené dílny: 1. "No, dlouho ju hledám." 2. "Asi 4 roky. Je to tady hodně špatný. Málo práce a hodně lidí, co by chtělo dělat." 3. "No, hledala jsem tu práci dost dlouho a jsem ráda za tuhletu práci, protože tady v Bruntále je práce málo."
V roce 2003 se v občanském sdružení Liga zrodil nápad sociálního podnikání. O dva roky později vznikla Zelená dílna, kde dnes pracují skoro čtyři desítky dříve v podstatě nezaměstnatelných lidí.
Jozef Baláž, romský poradce: "Celá ta myšlenka vznikla, protože jsme viděli obrovskou potřebu zaměstnat lidi, kteří se jinak zaměstnat nedají. Jednalo se o Romy, jednalo se o zdravotně postižené a my jsme hledali využití pro tyto lidi."
Sociální podnikání se od podnikání obvyklého liší v jedné zásadní věci.
Jozef Baláž, romský poradce: "Proč sociální podnikání? To je z jednoduchého důvodu. Naším cílem není vytvářet zisk, ale naším cílem je pracovní místa a za každou cenu je udržet."
Systém sociálního podnikání v Bruntále je zatím první vlaštovkou. Už se osvědčil a stává se vzorem pro ostatní města.
Vlastimil Vozka, primátor Mostu: "Do Bruntálu jsme přijeli hlavně proto, abychom prozkoumali a získali zkušenosti se vznikem sociálního podniku, o kterém uvažujeme i u nás v Mostě. Bruntálské musím pochválit, protože se mi líbí, jak je celá problematika sociálního podniku zorganizována. Je skutečně na co koukat."
Jitka Gjuričová, ředitelka Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra: "Já jsem prostě úplně nadšená z toho sociálního podnikání v Bruntále. Já si myslím, že je to úplně unikátní přístup, a já jsem se s takovým ještě nesetkala, což ovšem neznamená, že někde není."
Výsledek návštěvy je jasný. Po vzoru Bruntálu se sociální podnikání brzy rozšíří i do Mostu.