Žáby při pouti ze svahů pod Anenským vrchem na Bruntálsku do rybníka přecházely přes cestu. Ta byla dřív jejich přejetými těly doslova poseta.
Marie Lakomá, místní obyvatelka: "Tam ty auta jezdí strašně rychle a tam bylo strašně moc žab zajetých."
Děti postavily žábám do cesty zábranu, která jim brání v přecházení frekventované silnice. Žáby putují podél zábrany a padají do nastražených kbelíků.
Anketa, žáci školy: 1. "Zatím jsme našli čtyři samce a dvě samice." 2. "Zatím to všechno, co jsme našli byly ropuchy." 3. "Dá se to poznat, samička je větší a sameček je menší."
Soňa Olivová, učitelka: "Zábrana je dlouhá něco přes kilometr a kbelíků máme celkem 17. Budeme chodit každé ráno, začali jsme včera. Včera byl první úlovek, bylo tam 120 žab, převážně ropuch samiček, budeme sbírat určitě minimálně 14 dnů."
Podle odborníků nutí pud žáby klást vajíčka tam, kde se samy narodily. Děti je proto přenášejí na místo, aby už příště nemusely přecházet silnici.
Leoš Sekanina, ředitel školy: "Celý projekt transferu žab a jejich migrace je podporován krajským úřadem Moravskoslezského kraje, který nám přispěl i finančně a samozřejmě to není naše akce pirátská, ale koordinujeme ji s ochranáři, se Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky."
Poprvé začaly děti pomáhat žábám vloni. Zatím jich zachránily bezmála dva tisíce. Žáby je potřeba sbírat i o sobotách, o nedělích a o svátcích. I na tyto dny je dobrovolníků víc než dost.