V Berušce využívají canisterapii už několik let. Pro jejich postižené klienty má výrazně blahodárné účinky.
Monika Medková, vedoucí, Dětské centrum Beruška: "Canisterapie pomáhá dětem s kombinovaným postižením k uvolnění spastických svalů. Když děti mají nějaké kontrakce, tak polohováním na pejscích se tyto kontrakce uvolňují, to dítě se uklidňuje a celkově dochází k takové pohodě psychické i fyzické."
Věra Odstrčilová, sociální pracovnice: "Kolikrát já ho pozoruju, třeba už po pěti deseti minutách, co tam leží, tak je takový spokojený, má takový uvolněný výraz v obličeji, takže si myslím, že ta canisterapie je pro něho přínos i pro takové malé děti."
U canisterapie je důležitější povaha psa než jeho rasa. Pes ale musí samozřejmě mít speciální výcvik.
Andrea Macháčková, terapeutka: "Jakýkoliv pejsek, který má takový pěkný milý kukuč, který trochu umí zaujmout. Myslím si, že se nehodí pejsci rotvajler, statford, pitbulteriér, protože to je v nás zakořeněno, že to je pejsek, který hlídá. Nemůžu tedy přijít s pejskem, ze kterého jde respekt, musím přijít s pejskem, který je milý, příjemný."
O psy se Andrea Macháčková zajímala odmalička. Ke canisterapii se ale dostala víceméně náhodou a souhrou příznivých okolností.
Andrea Macháčková, terapeutka: "Úplně jednoduše přes pejsky, protože jsme měli pejsky vychované, pejsky, kteří se chtěli mazlit, chtěli nějaký kontakt a protože jsme v té době organizovali tábory pro děti, tak jsme spojili ty děti, pejsky, a tak to nějak vzniklo."
Postupně se pro ni canisterapie stala životním posláním.
Andrea Macháčková, terapeutka: "Canisterapií se zabývám už asi deset let. Takže si myslím, že tu praxi už mám. Jezdím skoro každý den do různých zařízení, jak k tělesně nebo mentálně postiženým dětem, tak k postiženým dospělým lidem, do domů pro seniory, do kojeneckých ústavů."
Odborníci zkoumají léčebné účinky canisterapie. Postižení nic nezkoumají, vědí, že jim tato metoda pomáhá.