První luk si udělal Ivan Sajkala jako malý kluk. Tenkrát to vlastně byl ohnutý lískový prut.
Ivan Sajkala, výrobce luků: "Nevím přesně, ale chodil jsem ze začátku do školy. Od té doby mě to drží, trochu jsem pokročil, první luky byly lískové, teď už je to o něčem jiném."
Ivan Sajkala ani přesně neví, kolik luků vlastně vyrobil. Určitě jich byly stovky, možná nějaký ten tisíc, přitom je ryzí samouk.
Ivan Sajkala, výrobce luků: "Pokus, omyl, zkoušet, zkoušet. Nepovede se první nepovede pátý, ten desátý se určitě povede. Existuje odborná literatura, ale je víceméně o ničem, pokud to člověk nevyzkouší sám, darmo něco vyčte z knížky, když neumí vzít do ruky nářadí."
Základním materiálem na výrobu tradičních luků je dřevo, a to nejlépe tisové. To je však špatně dostupné a tak se nejčastěji používá jasan, případně jilm.
Ivan Sajkala, výrobce luků: "Z těch nových se používají lamináty, uhlíková vlákna, někdy titanové desky, ale nejdostupnější je laminát. Z původních starších materiálů se používala rohovina a kravské nebo koňské šlachy."
Luků je mnoho druhů, dlouhé anglické, orientální, japonské a mnoho dalších.
Ivan Sajkala, výrobce luků: "Toto je zvratný luk, zvratný se tomu říká proto, že se to při sundání tětivy vrátí dopředu. Je to princip dvojzvratné páky, kdy se pohybuje jenom tato část ramena a toto je mrtvé. Tento luk když má tah 30 liber, tak u tohoto stačí tou pákou 20 liber. Z moderních luků kladkový."
Luky se vinou životem Ivana Sajkaly jako příslovečná červená nit.
Ivan Sajkala, výrobce luků: "Luky nejen vyrábím, ale chodím s nimi i aktivně střílet, mám tady ve škole kroužek střelecký, jsem členem Velkomoravské střelecké ligy, kde se střílí z dobových luků."
Ivan Sajkala také pořádá lukostřelecké soutěže. Tou nejbližší by měl být turnaj, který je součászí Velkomoravské střelecké ligy a uskuteční na začátku prázdnin na Anenském vrchu u Andělské Hory.