Bruntál měl své první městské muzeum od roku 1899. To však v padesátých letech minulého století zaniklo. Myšlenka obnovit jej zrála nejméně deset let.
Josef Cepek, historik, spoluautor expozice: "My jsme původně uvažovali, že bychom udělali muzeum tam, kde je textilní škola na Revoluční ulici naproti bance. Když se tady uprázdnili místnosti, tak jsme to udělali tady. Podílel jsem se na tom já, inženýr Struška a František Nedomlel."
Městské muzeum přitom má návštěvníkům co nabídnout. Expozice je přehledná a zajímavá.
Anketa, žáci ZŠ a MOG Bruntál: 1. "Líbí se mi tady rozhodně všechno, je to poučující. Nejvíc se mi líbí tady to." 2. "Na tu prohlídku jsem se těšila, protože mám ráda dějepis a jsem ráda, že jsme se sem přišli podívat na různé obrazy a takové. Ještě jsme se o tom v dějepise neučili a jsem ráda, že se dozvíme další věci." 3. "Je to tu super, furt lepší než se učit, že jo. Místo dvou hodin si to prohlídnout. Ať sem přijde co nejvíc lidí. Je to tu dobrý, hodně obrazů tu je, zajímavý." 4. "Líbilo se mi to, je tu hodně zajímavých věcí, tak různě. Myslím si, že by to mohlo být i na internetu, ale nejsem si jistej. Dozvěděl jsem se tady hodně nového."
Alice Pospíšilová, učitelka ZŠ a MOG Bruntál: "Já si myslím, že je škoda, ta propagace je tak malá. Učitelé pokud zhlédli tuto výstavu, sem vodí pravidelně své třídy. Pokud ne, doporučila bych, aby sem chodili, zvláště pokud probírají podobné učivo. Navíc je to region, musíme znát historii našeho města."
Muzejní expozice se navíc rozrůstá, její tvůrci ji průběžně doplňují.
Josef Cepek, historik, spoluautor expozice: "Je snaha to doplňovat, když se nám podařilo teď doplnit Alfonse Kavalce, za což jsem byl velice vděčný. Chceme tam dát i další čestné občany, které Bruntál má, ať už jsou němečtí nebo čeští."
Svého místa v muzeu by se kromě dalších významných osobností měla dočkat i Tereza Kronesová, známá vídeňská zpěvačka, která se ve městě narodila.