První nápad vybudovat naučnou stezku pochází z doby asi před pěti lety. Jejím tvůrcům se podařilo zapojit do přípravy lidi z celé vesnice.
Kateřina Kočí, Actaea - společnost pro přírodu a krajinu Karlovice: "Získali jsme podporu z nadace OKD a od ČSOB prostřednictvím nadace VIA a pustili jsme se do stezky. Vytipovali jsme si trasu, všechno se dělalo s veřejností, na tom je projekt založen. Sešli se lidi i dospělí z vesnice, byly tam u toho všechny děti".
"Karolínka" Daniela Svobodová, průvodkyně stezkou: "Tam jsme vlastně fotili tu krajinu, potom jsme dělali texty s Kájou a Kájou a malovali jsme to."
"Karlík" Tereza Zbořilová, průvodkyně stezkou: "My jsme taky malovali návrh, jak bude vypadat Kája a Kája, dělali jsme návrhy, kde může být ta stezka, nějaké zajímavosti a pak jsme to nakreslili."
Průvodci po celé naučné stezce jsou Kája a Kája – Karlík a Karolínka z Karlovic.
"Karlík" Tereza Zbořilová, průvodkyně stezkou: "Chodili jsme po škole a hlasovali jsme a většina hlasovala pro Káju a Káju."
Naučná stezka lidi vskutku poučí. Vždyť kdo dneska ví, že kdysi se v Karlovicích těžily rudy a rýžovalo zlato a do místních lázní jezdili lidé i z Vídně, Krakova či Salzburku.
Hana Vitásková, ředitelka školy: "Výukou se budou prolínat i tyto informace, které děti získaly díky naučné stezce, a potom ještě plánujeme vytvořit v příštích letech pracovní listy."
Anketa, obyvatelé Karlovic: 1. "Je to dobré, hlavně, když jsou tady rekreanti. Určitě je to k něčemu dobré." 2. "Já to vím, ale já si netroufnu tam chodit, syn tam chodí se psem." 3. "To je dobře, že se tady aspoň něco děje."
K lepší orientaci na naučné stezce a k získání dalších informací slouží tištěný průvodce. Společnost Actea jej vydala ve čtyřech jazycích. Kromě češtiny ještě v němčině, angličtině a polštině.