Vodní záchranáři finišují s přípravami na sezónu
Bruntálští vodní záchranáři se usilovně připravují na záchranářskou sezonu na přehradě Slezská Harta. V dalším rozvoji jim ale brání nedostatek peněz.
Vodní záchranná služba Českého Červeného kříže má v Bruntále na dvě desítky dospělých členů. V oddíle mladých záchranářů se pak připravuje patnáct dětí.
Adam Matějka, Vodní záchranná služba ČČK Bruntál: „Výcvik obnáší vlastně to, co jsem se naučil na zkouškách, tak se snažím předat tady těm členů ostatním jako je záchrana tonoucího s pásem, naložení na ferno, vyproštění z vody, různé tažení člunu na Slezské Hartě, když jsou nějaké nehody nebo něco takového, dopomoc tonoucímu.“
Martin Buksa, Vodní záchranná služba ČČK Bruntál: „Bohužel už s dětma budeme muset tedy skončit, protože finance nejsou. Naším úkolem je dostat hlavně tak nějak od počítačů, aby se hýbaly. Já vedu teda zdravotnický kroužek přímo, takže já se starám o tu první pomoc. Děti cvičí záchranářské techniky, první pomoc, výbavu v sanitce.“
Záchranářský trénink není žádný bezduchý dril. Záchranáři si jej podle možností zpestřují.
Milan Střelec, Vodní záchranná služba ČČKBruntál: „Našel jsem si ve starých potápěčských časopisech hokejky pro hokej pod vodou. Je to taková rarita, zlepší to fyzickou přípravu a zpestří to ten trénink. Hokejky jsme vyřezali a jsou to obrovské boje, voda vaří u toho.“
Vodní záchranáři se, stejně jako většina ostatních podobných seskupení, dlouhodobě potýkají s finančními problémy.
Milan Střelec, Vodní záchranná služba ČČK Bruntál: „ O sto procent nám zvýšili cenu za bazény a tyto peníze by mi scházely potom při vlastním zajišťování služeb na přehradě Slezská Harta při záchraně tonoucích. Potřebujeme peníze na benzín do motorových člunů, servis motorových člunů, naftu do sanitky a různé náklady provozní, které dělají i padesát až sto tisíc ročně.“
Vodní záchranáři vzkazují případným sponzorům – múžete-li, tak nám pomozte.