Mladé lidi vedou k manželství důvody rozličné.
Kateřina Orságová, obyvatelka Bruntálu: "Já jsem se vdávala, protože jsem si myslela, že je to důležité. Aby děti vyrůstaly v manželství. Už jenom proto, že stát to podporuje. Myslím si, že je to lepší. Ono je to o tom vnímání. Lidi říkají, že nepotřebují mít ten papír."
Lenka Rozsívalová, obyvatelka Bruntálu: "Je to hodně důležité. Bůh ho vlastně učinil a když se vezmeme, tak jsme jedno před Bohem a před všema a je v tom vlastně požehnání. Takže pro mě je hodně důležité."
Rozvádějí se lidé různého věku a společenského a sociálního postavení.
Libor Vojkůvka, malíř: "Tady dělám Sirény, to jako když jsem se rozváděl, a ty baby a všecko, a to mně popletlo hlavu."
V neformálním svazku žijí lidé také z různých důvodů. U některých je to ale jenom přechodné.
Miroslav Mlčuch, obyvatel Bruntálu: "Já osobně si myslím, že manželství je svým způsobem důležité. Minimálně když je jeden z partnerů v nemocnici, nedozví se ten druhý informace o něm a podobně. Žiju s partnerkou zatím na psí knížku, ale do budoucna doufám, že se vezmeme."
Odborníci se úplně neshodují v důvodech, proč lidé volí stále častěji společný život takzvaně na psí knížku. V podstatě se ale shodují v tom, že na příští generace to bude mít negativní dopady. Už teď se v okrese Bruntál rodí 59 procent dětí mimo manželství.
Olga Suchá, vedoucí Poradny Elpis Bruntál: "Já si myslím, že tento trend je způsobený částečně také tím, v jakém regionu se nacházíme, že je tady odjakživa nízká zaměstnanost. Pro některé skupiny občanů může být lepší se neženit a nevdávat, protože mohou pobírat vyšší sociální dávky. Několikrát jsem se s tím setkala."
Stává se i to, že se manželé rozvedou pouze úředně. Stále však žijí ve společné domácnosti. Změní se pro ně vlastně jenom to, že mají o několik tisíc korun vyšší sociální dávky.