Princip systému je jednoduchý. V terénu jsou umístěné malé tabulky s kódy, ty si turista vyfotí a do mobilu dostane podrobnou informaci.
Kateřina Kočí, společnost Actaea: „Výhodou systému je, že lidé si tu informaci mohou odnést domů, podívat se na ni i ve svém počítači a stáhnout si ji. Informace obsahuje také fotografie, takže toto všechno si návštěvník odnese s sebou. Druhou výhodou systému je, že ta malá cedulka s kódem se dá umístit i na místa, kde se nehodí umísťovat velké informační panely a tudíž tam žádná jiná informace pro návštěvníka není."
Jako snad všechno na světě má nový systém také určité nevýhody.
Kateřina Kočí, společnost Actaea: „Nevýhodou samozřejmě je, že ne všichni mají na svém mobilním telefonu připojení k internetu a ne všichni mají foťák, takže je to projekt cílený hlavně na mladší generaci."
Informace mohou zájemci získávat už teď, kdy je celý systém zatím v jakémsi zkušebním provozu.
Jindřich Chlápek, Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky: "Přiznám se, že jsme sami zvědaví, co to ochraně přírody přinese. Je to taková komplementární, doplňková informace ke stávajícím panelům naučných stezek. Zvídavým, technicky zdatným návštěvníkům to jistě umožní získat hlubší informace."
Anketa, turisté: 1. „Jsem přesvědčen, že to nepochybně zvýší informovanost o této oblasti. Hlavně pro mladé to bude velice atraktivní záležitost, protože disponují těmi digitálními technologiemi, a potom se mohou v klidu svých pokojů vrátit k tomu, kde byli, co prožili a co se jim líbilo." 2. „Jsou turisti, kterým to k něčemu bude." 3. „Myslím, že někomu by to mohlo něco přinést. Jde ale o to, aby si toho lidé všimli a věděli, jak se s tím pracuje."
Informační letáky o novém informačním systému budou začátkem prázdnin ve všech obcích v Jeseníkách.