Jenom v posledních týdnech poškodili vandalové opakovaně opravenou fasádu na Petrinu, postříkali spreji křížovou cestu na Uhlířském vrchu a vyřezávanou plastiku v parku. Pokusili se zničit vstup do městského parku a novou fontánu na náměstí poškodili v zápětí po jejím uvedení do provozu.
Anketa, obyvatelé Bruntálu: 1. "Vždyť tady mají kamery přece. Tady jsou policajti, proč nevylezou? Vždyť jsou 50 metrů od toho. Od toho tady jsou, potrestat děcka nebo rodiče." 2. "Měli by postihnout rodiče, protože zodpovídají za svoje děcka. Nemůžou je tak nechat skákat a ničit to. Vždyť je to tady chvílu a jak to vypadá." 3. "Já bych jim dala, víte co. Výprask asi. Je to hezký a děcka to ničijou." 4. "Hlavně houpačky ničijou ty velké děti. Měli by to tady víc hlídat." 5. "Potrestat, rozhodně potrestat. Všichni to platíme a oni to ničí."
Petr Rys (nez.), místostarosta Bruntálu: "Myslím si, že za posledních několik let se ve městě udělalo spoustu akcí, ve kterých město investovalo nemalé prostředky ke zkrášlení. Mám na mysli náměstí, rekonstrukci wellness, nový vodní prvek na náměstí, rekonstrukci městského parku. S čím se ale nemohu smířit je, jak se lidé chovají k tomuto obecnímu majetku. Vandalové, kteří ničí majetek, způsobují městu opravdu nemalé škody."
Vandalům v jejich řádění pomáhá lidská lhostejnost a nevšímavost. Situace se ale začíná pomalu měnit k lepšímu. Strážníci třeba před několika dny po upozornění všímavých lidí zadrželi mladíka, který ničil dopravní značku.
Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí MěÚ Bruntál: "Možnosti města, jak omezit vandalismus, jsou omezené, protože jde o celospolečenský jev. Každý ale může kdykoliv zcela bezplatně a bez jakýchkoliv obav zavolat městskou policii, jestliže je svědkem vandalismu. Jestliže má pocit, že může docházet k vandalismu, stačí zavolat číslo 156."
Město má sice proti vandalům omezené možnosti, ale přesto se snaží proti nim účinně zasahovat. Před několika dny třeba začal v parku působit správce a kamerový systém se brzy dočká rozšíření.