Na začátku všeho byla kráva Julinka plemena jersey. Po čase vyvstal problém, co s nadojeným mlékem. Paní Vladimíra do jeho zpracování zapojila celou rodinu.
Jan Křenek, syn: "Prvně se koupila kráva a pak mamka přišla s tím, že se budou dělat sýry. Mě to začalo zajímat, a tak že se to taky naučím. Tak jsme se k tomu s bráchou nějak připletli."
Jakub Křenek, syn: "Mě na tom zaujalo, jak se to všechno dělá, ty přípravy, třeba i to dojení."
Výroba sýra je na první pohled jednoduchá - mléko se zahřeje na 70 až 80° C, rychle se ochladí na 37° C a přidá se syřidlo a posléze sůl, případně bylinky nebo koření.
Vladimíra Křenková, výrobce sýrů a másla: "Po sražení se sýřenina rozkrájí, oddělí se tím pádem syrovátka, no a pak se jen přecedí nebo dá do plátna ta sýřenina, která zbyde. Máme sýr."
Výroba másla je trošku složitější a náročnější na pečlivost a poctivost práce. Při zpracování mléka se prostě nedá nic ošidit, každé opomenutí se vymstí.
Vladimíra Křenková, výrobce sýrů a másla: "Posbíráme z mléka smetanu, dáme šlehat nebo stlouct do máselnice, oddělí se odstředěné mléko. Ta hrouda másla se musí prát v ledové vodě tak dlouho, až je voda čistá, až z ní nejde žádné mléko."
Zkušeností získávala Vladimíra Křenková kde se jen dalo - u známých, v literatuře, na internetu.
Vladimíra Křenková, výrobce sýrů a másla: "Cesta pokus - omyl, ta byla nejjistější."
Nevyčerpatelnou studnicí zkušeností jsou také babičky, které si ještě pamatují, jak se u nich doma v mládí mléko zpracovávalo.