Na hospodářství u Křenů prožívali velký den, probíhala tady tak zvaná bonitace, tedy hodnocení mladých oveček a beránků.
Daniela Dziková, šlechtitelka: „Máme tady původní Valašku, genové zdroje pochází z České republiky. Hodnotíme přírůstky a vybíráme předběžně beránky a jehnice do chovu."
Původní plemena domácích zvířat jsou velmi důležitá při šlechtění plemen nových. Mají sice většinou menší užitkovost, ale jsou zato skromná a zachovala si některé vlastnosti, které se u ostatních plemen šlechtěním vytratily.
Vladimíra Křenková, chovatelka ovcí: „Plemeno je nutné chovat, protože si zachovalo svou přirozenou odolnost vůči nemocem, je to velice chodivé plemeno, které spásá i vysokohorské pastviny. Je důležité toto plemeno zachovat navíc také proto, že když vyučujeme řemesla, tak má úžasnou vlnu, na dlouhé cápovité vlně se dobře učí spřádat."
Laikovi se mohou zdát všichni beránci a ovečky stejní. Šlechtitel ale ví, na co se při hodnocení zaměřit, musí mít vycvičené oko a rozeznat také zdánlivě malé rozdíly.
Daniela Dziková, šlechtitelka: „Ovce musí mít parametry, které jsou dány plemennou knihou. To znamená, že musí mít prokázaný původ, musí mít prokazatelný přírůstek, matka i otec musí být zapsaní v plemenné knize a nesmí mít exteriérové vady, které by byly vylučující do dalšího chovu. Musí mít v pořádku zuby, musí mít v pořádku nohy, musí mít v pořádku varlata."
Chovné stádo ovcí Valašek u Křenků má jednu zvláštnost, v převážné většině se tady rodí černě zbarvená jehňata.