Varhany pocházejí z roku 1890 a vyrobila je krnovská firma Rieger, svědčí o tom nápis na vnitřní straně varhanní skříně. V nástroji je použitý systém, kterému varhanáři říkají mechanická kuželka.
Martin Tvarůžka, varhanář: „Impuls od kláves je vedený dřevěným táhlem přes několik úhelníků až po rozvod k jednotlivým ventilům, které otevírají vzduch do jednotlivých píšťal."
O nástroj dosud nikdo nijak zvlášť nepečoval, při jeho opravě je potřeba začít opravdu z gruntu. Martin Tvarůžka, varhanář: „V první řadě je nutné nástroj dokonale vyčistit, zbavit ho prachu. Podle toho jak jsem nástroj viděl, tak ještě zřejmě čištěn nebyl, takže ten nános prachu je veliký. Potom je nutné celý nástroj umýt vodou, hadrem, ať se zbaví také jemného prachu, potom se nástroj natírá přípravkem proti červotoči a dřevokazným houbám."
Na stavu nástroje se více než čas podepsali vandalové, naprosto nesmyslně zničili některá táhla a rozdupali část píšťal. Zničené a chybějící věci je proto nutné vyrobit znovu.
Martin Tvarůžka, varhanář: „Další velká věc, která se bude dělat, je výměna prospektových píšťal, to jsou ty velké píšťaly vepředu, které byly za války pravděpodobně zrekvírovány a byly nahrazeny levnějšími zinkovými píšťalami. Tyto píšťaly budou vyměněny za cínové."
Městečko Andělská Hora s necelou pětistovkou obyvatel by ve svém rozpočtu na opravu varhan peníze nikdy nenašlo. Dušan Vavřík, starosta Andělské Hory: „Dostali jsme peníze z nadace OKD, za což jim velice děkuji, poněvadž bez této nadace bychom sami varhany opravit nemohli. Našim záměrem je dostat kostel na Annabergu jakžtakž do původního stavu."
Nadace OKD naštěstí nezůstala sama, kostelu na Anenském vrchu pomohlo také Ministerstvo kultury, které za nemalý peníz nechalo zrestaurovat tři cenné původní obrazy.