Organizátoři kurzu vyslyšeli přání samotných seniorů. Násilí vůči nim stále přibývá.
Anketa, účastníci kurzu: 1. "Takže se naučím nějaký způsoby nebo pohyby, abych se mohl bránit proti útočníkům, ať už na ulici nebo doma nebo kdekoliv jinde." 2. "Se naučím aspoň něco málo v sebeobraně, když by mě někdo napadl. Aspoň trochu budu vědět, jak se zachovat. Myslím si, že každý by si to mohl vyzkoušet.."
Renata Rychlíková, koordinátora komunitního plánování: "Senioři se mohou během dvouměsíčního kurzu seznámit také se základy první pomoci, asertivního jednání, základy zvládání konfliktních situací, ale také s nejnovějšími technickými prostředky. Senioři se násilí nesmí poddávat, musí si uvědomit, že nejsou bezbranní a i ve vyšším věku se mohou útočníkům postavit a účinně bránit."
Jan Hyžďal, lektor: "Nechceme vytvořit militantní důchodce, kteří by nám tady pobíhali v kimonech po večerním Bruntále. Chceme, aby se naučili vnímat to okolí kolem nás, to reálné nebezpečí a naučili se na to reagovat a to jak základními technickými prostředky, tak základními chvaty ze sebeobrany."
Kurzu se může zúčastnit každý. Případné obavy seniorů, že by jej fyzicky nezvládli, jsou naprosto zbytečné.
Jan Hyžďal, lektor: "Je potřeba si uvědomit ten základní rozdíl mezi sebeobranou a bojovým uměním. Sebeobrana je určena pro každého. Trochu té fyzické zdatnosti je sice potřeba, ale právo bránit se má opravdu každý."
Renata Rychlíková, koordinátora komunitního plánování: "V případě zájmu mohou senioři mohou senioři přijít v pondělí, 13. září, do malé tělocvičny střední průmyslové školy, a to v 16:00 hodin."
Za kurz sebeobrany bruntálští senioři platit nemusí, je pro ně bezplatný. Peníze na něj poskytl Moravskoslezský kraj.