Pravoslavná církev využívá v Bruntále pro své potřeby kostel Panny Marie Těšitelky. Ten přináležel k přilehlému bývalému klášteru řádu piaristů. Postaven byl z popudu velmistra Řádu německých rytířů Franze Ludwiga v letech 1731 až 1752. Je památkově chráněný a desítky let se do něj nikdo nedostal.
Miroslav Gašpar, správce kostela: "Roku 70 byl tento kostel na příkaz funkcionářů bývalé KSČ uzavřen a byl z něho sklad Jednotného kulturního střediska. Byly zde soustředěny obrazy z okolí, hlavně z Uhlířského vrchu, který totálně zničila okupační sovětská armáda. Ty byly uskladněny tady, byly naházené a nám se podařilo , aby se na mohli podívat občané, kteří mají zájem, které to duchovno trochu zajímá."
Mnozí návštěvníci, byť žijí v Bruntále celý svůj život, se do kostela podívali poprvé. O tom, že jsou tady uskladněné obrazy z okolních kostelů, neměli ani tušení.
Potvrzuje to i paní Antonová z Bruntálu. Marie Antonová, Bruntál: "Je to úžasný, že to otevřeli, že to dali do takového stavu. Já teď zrovna říkám, že 35 roků tady žijeme a chodíme okolo a nikdy jsme neměli příležitost se podívat, jaká památka tady je. Jsme opravdu překvapeni, mile."
Obrazy byly v kostele desítky let uskladněné velmi nedbale a jejich současný stav tomu, bohužel, odpovídá. Neobejdou se bez nákladné restaurace.
Miroslav Gašpar, správce kostela: "Proto jsme je vystavili, chceme ty obrazy restaurovat, chceme aby vypadaly jako v 17., či 18. století. Chceme to představit obyvatelstvu, chceme, aby se ty obrazy skvěly jako před dvěma sty, třemi sty lety."
Záměrem pravoslavné církve v Bruntále je, aby se kostel Panny Marie Těšitelky postupně stal centrem duchovní kultury pro široké okolí. Tento záměr se zatím daří naplňovat.