Ocenění získal Bruntál za zkrácení doby osvětlení kostela Panny Marie na Uhlířském vrchu. Lidé si to zatím příliš neuvědomují, ale životní prostředí negativně ovlivňuje také tak zvané světelné znečištění, světelný smog, který zasahuje do všech oblastí našeho života.
Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Město rozhodnutím rady zkrátilo nasvícení kostela na Uhlířském vrchu s omezením od půl jedné hodiny noční do pěti hodin do rána, což je čas, kdy efekt z nasvícení není příliš velký."
Anketa, obyvatelé Bruntálu: 1. „Já jsem si toho moc nevšiml a podle mě to bylo nějak omezené. V noci, myslím, neměl svítit asi kvůli penězům." 2. „Uhlířský Vrch svítil pořád, celou noc." 3. „Nevšimla jsem si, jak dlouho v noci svítí, já tam nevidím."
Návrh na ocenění Bruntálu podal fotograf Jan Kondziolka, který se svými nočními záběry Uhlířského vrchu zúčastnil fotosoutěže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy!". Tu vyhlásili slovenští astronomové a jejím cílem byla především osvěta v problematice světelného znečištění.
Anketa, obyvatelé Bruntálu: 1. „Je to asi taková ta noční, městská neonová show, když svítí všechno možné, lidi to otravuje." 2. „Světelný smog? Tak to tedy nevím." 3. „Světelné znečištění - nevím, co to je."
Omezením osvětlení město prospěje nejen životnímu prostředí, ale také, proč to nepřiznat, vlastní kapse. Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Jednak tím město ušetří finanční prostředky za elektrickou energii, ale také uleví životnímu prostředí, což bylo oceněno porotou soutěže na Slovensku."
Kolik peněz do městské kasy přinese zkrácení nočního osvětlení, posoudí po čase radní. Vkaždém případě to budou řádově desetitisíce.