K seniorům kočky přicházejí jednou za čtrnáct dnů, babičky se na ně dlouho předem těší. Většina z nich dříve kočku chovala. Vzpomíná na to třeba osmdesátiletá paní Božena Ondruchová.
Božena Ondruchová, klientka Domova Pohoda: "Na státním statku to muselo být, tam zvířátka chytaly, po kurách skákaly, co chytly, to chytly, bylo toho víc. Teď doma nejsem a barák je prázdný, tak by to nešlo."
Lenka Hruboňová, sociální pracovnice: "Určitě to seniorům tady pomáhá v domově, hlavně u těch ležících, kteří vlastně celý den jsou na pokoji. Když se jim to zvířátko přinese do té postele, tak ti lidé se s ním mazlí a vzpomínají."
Felinoterapie staví na podobných principech jako canisterapie, která využívá schopností psů. Zatím u nás ale nemá tak dlouhou tradici. Přitom jsou kočky v mnoha ohledech nejen stejně vhodné jako psi, ale jsou pro svou menší velikost mnohdy vhodnější.
Dagmar Veselá, terapeutka: "Je to psychosociální rehabilitační metoda na podporu zdraví, kde se využívá pozitivního působení kočičky na člověka. Motivuje to k uzdravení, k lásce a ke kontaktu s okolím."
Kočky na felinoterapii nemusejí procházet žádnými zvláštními zkouškami. Vybraná zvířata musí mít klidnou, milou a vstřícnou povahu a samozřejmostí musí být jejich stoprocentní zdraví.
Dagmar Veselá, terapeutka: "Kočičky jsou úplně obyčejné domácí kočičky, které k nám přicházejí do útulku. Jsou veterinárně ošetřeny, jsou vakcinovány všechny a pro felinoterapii jsou vybrány, protože každá má jinou vlastnost, jinou schopnost. Tyto kočky mají schopnost vydržet v náručí, příst, mazlit se, tulit se, být člověku opravdu velmi blízko."
Felinoterapie vzbudila mezi seniory až nečekaný zájem. V Domově Pohoda proto uvažují, že ji podle možností budou dále rozšiřovat.