Současné euroregiony by měly nahradit tak zvaná Evropská seskupení pro územní spolupráci.
Zdeněk Jarmar, Euroregion Praděd: "Je to nový nástroj, který schválila rada Evropské komise, vydala nařízení a mohou se zřizovat subjekty s právní subjektivitou přesahující hranici jednoho státu."
Nová seskupení se teprve vytvářejí, vznikají tak říkajíc za pochodu. Včas se do nich začlenit bude ale velmi důležité.
Jan Březina, europoslanec: "Na programu zřejmě budou nové záležitosti a projednávání regionální politiky nebo budoucnosti regionální politiky po roce 2013 a osud územní spolupráce, do které patří svým typem i Euroregion Praděd."
Fungující Evropské uskupení pro územní spolupráci by měla regionům zajistit další peníze i po roce 2013.
Petr Procházka, předseda Euroregionu Praděd: "Očekáváme, přemýšlíme a váháme jak dál, co nám tento model, o kterém se na Evropské unii mluví, co nám může přinést, jakým způsobem máme postupovat, a to nejen jako euroregion, ale i jako kraj a příhraniční území Jesenicka a Bruntálska."
Ladislav Velebný (ČSSD), poslanec: "Jelikož po roce 2013 euroregiony skončí, tak tento systém ESÚS bude následovat. Jde o to, jak euroregiony nebo ta místa, kterých se to týká, uchytí tady to za pačesy, protože to vypadá, že Olomoucký kraj z toho úplně vypadne. Aby ten přínos pokračoval, je třeba jednat ještě i s hejtmanstvími. Peníze, peníze."
Zdálo by se, že přelomový rok 2013 je ještě poměrně daleko. Je tomu ale právě naopak. Na jednání jak dál je už teď nejvyšší čas.