Ovčáci v Jelení pečují o jedno z největších chovných stád ovcí v celé České republice. Málokdo si uvědomuje, že jehně, symbol jara, se vlastně rodí uprostřed tuhé zimy.
Petr Sedláček, zootechnik, vrchní ovčák: "Brzo to není, jehňátka se rodí od ledna do dubna. Máme v této době asi 300 jehňat, což je asi polovina obahněných ovcí."
Prvních čtrnáct dní pijí jehňata mléko od ovcí a potom se začínají společně s matkami přikrmovat. Dostávají pevná krmiva, to znamená třeba seno nebo mačkaný oves. Až vyroste tráva, tak půjdou na pastvu.
Petr Sedláček, zootechnik, vrchní ovčák: "Většina jehňat je určena na produkci masa, to znamená, že se prodávají a nechávají se pouze chovné jehničky na doplnění základního stáda. Průběžně se jehňata prodávají po celý rok, už není ten trend, že se kupovaly převážně jehňata velikonoční."
Chov ovcí je už mnoho let v hlubokém úpadku. Mnoho nechybělo a podobně jako některá jiná zemědělská odvětví by úplně zanikl.
Miroslava Nováková, ředitelka Agrární komory okresu Bruntál: "Tady se chovalo přes 5 tisíc v okrese Bruntál. Při restrukturalizaci v 90. letech došlo k výraznému poklesu chovu oveček. Zejména to bylo asi zaviněno tím, že se začala dovážet vlna z Austrálie."
V současné době se ale přece jenom začalo blýskat na časy. Chov ovcí se přece jenom mírně rozšiřuje.
Miroslava Nováková, ředitelka Agrární komory okresu Bruntál: "Dneska už můžeme říct, že tady na okrese Bruntál máme kolem 2 tisíc ovcí. Jsou to ovečky zejména v těch horských a podhorských oblastech, kde skot nerad chodí do těch prudkých svahů. Začíná se zvedat i zájem o skopové maso. Bohužel ta vlna na odbyt pořád nejde, je neprodejná."
Zdá se, že lidé dali na rady fajnšmekrů a přicházejí na chuť skopovému masu. Ovce a jehňata se dnes prodávají průběžně po celý rok a nejenom o Velikonocích, jak tomu bylo donedávna. Pro ovčáky je to něco jako záchrana v poslední chvíli.