Na vzniku muzea, zejména na vytvoření muzejních expozic, se aktivně podíleli lidé z vesnice.
Jiří Dvořák (nez.), místostarosta Malá Štáhle: "Udělali jsme výzvu pro občany, aby nám sem dali nějaké předměty zejména z denního života. Potom se nám podařilo shromáždit celou řadu fotografií, kterou měli ve svých domácích albech."
Z dostupných historických pramenů vyplývá, že Malou Štáhli založil v roce 1540 Josef Pňovský ze Sovince. Vesnice byla původně česko - německá. Po třicetileté válce německý živel postupně zcela převládl. Po 2. světové válce byli původní obyvatelé odsunuti do Německa.
Miroslav Pospíšil (nez.), starosta Malé Štáhle: "Myšlenka založit muzeum vznikla vlastně z toho, že jsou tu většinou lidé, kteří se nastěhovali po roce 45, kteří se moc nehlásili k historii, která tady byla od dob vzniku obce v roce 1540. Vlastně ta myšlenka byla ukázat lidem historii, aby o obci něco věděli. Vycházím z toho, že kdo nezná historii, nemá nárok na budoucnost."
Jiří Dvořák (nez.), místostarosta Malá Štáhle: "Aby si místní lidé uvědomili tu historii obce a našli tam nějakou motivaci pro to žít zde dál, tu obec budovat a zvelebovat.
Důležitou součást expozice je historie těžby břidlice a hlavně zpracování lnu. Ten se ve zdejší továrně - tírně, zpracovával až do roku 2006. Len byl na Bruntálsku významnou a výnosnou plodinou. Pěstovával se až na rozloze 1600 hektarů.
Miroslava Nováková, ředitelka, Agrární komora okresu Bruntál: "Přišel sem dovoz lnu, sice méně kvalitního, ale velký dovoz lnu z Ruska, opět o ten náš len přestal být zájem, takže zemědělci od toho ustupovali. V současné době není ani hektar lnu na okrese Bruntál. Troufám si říci, že v republice tak dvacet třicet hektarů je len olejný, přadný ani hektar."
K nejzajímavějším exponátům také patří dřevěný vyřezávaný kříž z místního hřbitova, který se podařilo zachránit na poslední chvíli.