Jarní únava dovede člověka řádně potrápit. Dříve nebo později se s ní potýká snad každý.
Anketa, zákaznice obchodu se zdravou výživou: 1. "Koupila jsem si ajurvédský čaj. Je to z Tibetu a je to podpůrný pro léčbu rakoviny, je to onkologický čaj. Kupuju to pro manžela, užívá to už rok a něco. Kupuju i pro sebe ty čaje podpůrné, nějaké sušené produkty- švestky, meruňky mám ráda. Nebo i ocet jablečný, my to potřebujeme na štíhlou linii." 2. "Nepociťuju zatím jarní únavu. Koupila jsem si ovesné klíčky a špaldovou kávu mám moc ráda."
Jarní únava může mít spoustu příčin. Patří k nim třeba nevyvážená strava, nedostatek vitamínů, málo pohybu či všudypřítomný stres.
Melanie Kautzová, odbornice na zdravou výživu: "V každém případě, pokud se stravuje jenom vařenou stravou, která tělo zatěžuje, tak se překyseluje. Překyselení je vždycky spojeno s velkou únavou a je to vlastně předzvěst jakékoliv nemoci i chronické, protože se začíná v těle ukládat něco, co tam nepatří, a člověka to zatěžuje."
Z tohoto neutěšeného stavu je v podstatě jediná cesta.
Melanie Kautzová, odbornice na zdravou výživu: "Změnit stravu, naučit se čelit stresům, protože ty překyselení způsobují taky, mít dostatek pitného režimu, mít dostatek správných tekutin, nejlépe čisté vody a pohyb."
Každý člověk by se měl zamyslet nad tím, co vlastně jí. Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.
Melanie Kautzová, odbornice na zdravou výživu: "Strava spočívá v tom, že by tam vždycky mělo být něco životodárného. Něco, co člověka posílí, jako jsou klíčky, jakákoliv čerstvá zelenina, správné tuky, které nezůstávají v těle, ale právě naopak jsou to tuky, které potřebujeme - avokádový, lněný, konopný. Dobrá potravina, která pomáhá z překyseleného organismu je chlorela, chlorofyl, ječmen, ale třeba i dýňová semínka."
O zdravé výživě existuje bohatá literatura. V případě těžkostí by se ale lidé neměli ostýchat včas navštívit odborníka na zdravou výživu.