Masopust je období, které na venkově zakončovalo zimní práce a konaly se přípravy na započetí nového hospodářského roku před zahájením předvelikonočního čtyřicetidenního půstu. Vždy bylo spojeno s hojným jídlem, pitím, veselím a maškarními průvody.
Anketa, účastníci oslav: 1. "No, to je medvědí rodina. Tam je velkej a tady je takový malý." 2. "My jsme židé a jdeme nabízet a prodávat a kšeftovat. Já nevím, co mám. Mám krásnou kočičku, je to trochu lepidlo, za dvě koruny."
Maškarní průvod ve Světlé se vyznačoval desítkami tradičních i novodobých masek, jejichž výroba byla někdy velice pracná. Lidé jakoby na uspořádání průvodu vysloveně čekali.
Leoš Sekanina, organizátor: "Na konec masopustního období děláme tradiční masopustní průvod, organizuje to sdružení Světelská pohoda, které si dalo za cíl obnovu, případně vznik nových tradic."
Na Bruntálsku naprostá většina tradic zanikla po úplné výměně obyvatel po druhé světové válce. Region byl totiž osídlen Němci, kteří byli podle rozhodnutí vítězných mocností odsunuti do Německa.
Václav Vojtíšek (nez.), starosta Světlé Hory: "Má to smysl, lidé se baví. Vidíte, kolik masek přišlo, každým rokem se to zvyšuje. Budeme v tom pokračovat pořád dál."
Ve Světlé se daří obnovovat tradice velice úspěšně. Masopustní maškarní průvod už tady zapustil kořeny velmi pevně.