V domě vybuchl plyn, v sutinách zůstali čtyři osoby a budova se může kdykoliv zřítit. Takový byl konkrétní námět jednoho ze dílčích cvičení.
Petr Slavík, velitel zásahu: "Z toho důvodu jsme si na místo povolali psovody, aby objekt prošli psi. Jelikož je to tak nestabilní, psovod bude stát venku a pes se bude pohybovat v sutině sám."
Lucie Zabová , záchranářka - kynoložka, Hejnice: "Hasiči prohledávají terén vizuálně, jestli nějakou osobu nenajdou a pak budou nasazení psi."
Miloslav Čeněk, komisař - kynolog, Česká Kamenice: "Úkol pejsků je budovu prohledat a nalézt ty osoby, který jsou buďto zavalený nebo v sutině schovaný tak, aby označili místo pro hasiče, který je budou vyprošťovat a ošetřovat."
Psi záchranáři byli velmi úspěšní, zavalené osoby našli velice rychle. Záchranářství se může věnovat v podstatě každý pes.
Hana Matějková, záchranářka - kynoložka, Hejnice: "My dneska tady s sebou máme výmarského ohaře, krátkosrstou kolii, labradorského retrívra a takovou malou kříženku."
Se psy často pracují ženy. Hana Matějková se záchranářství věnuje asi tři roky a pořád se považuje za začátečnici.
Hana Matějková, záchranářka - kynoložka, Hejnice: "Začalo to úplnou náhodou, když jsem si pořídila prvního pejska, protože chovatelka se záchranařině věnovala s maminkou té mojí fenky a tak nějak jsem k tomu postupně přišla."
Záchranářský výcvik psa má určité zvláštnosti. Pes z něj musí mít především radost a potěšení.
Hana Matějková, záchranářka - kynoložka, Hejnice: "Je potřeba se soustředit na vřelý vztah pejska k člověku, opravdu ho v tom výcviku nezklamat, budovat opravdu vzájemnou sympatii mezi tím pejskem a psovodem nebo figurantem. Zaměřuje se to na pachové práce, kdy toho pejska učíte, že když bude hledat určitý pach, tak najde nějakou osobu a ten výcvik bývá zakončený buď hrou s nějakou oblíbenou hračkou, nebo odměnou v podobě nějaké dobroty, kterou ten pejsek má extrémně rád."
Cvičení podobného zaměření se letos v Bruntále konalo podruhé. Osvědčilo se a proto jej hasiči chtějí pořádat pravidelně.