Domácí násilí může mít nejrůznější podoby. Odborníci přitom uvádějí, že psychické týrání může být horší než týrání fyzické a vyrovnaní se s následky psychického násilí může být velmi obtížné a může trvat velmi dlouho.
Olga Zavřelová, vedoucí poradny Elpis: "Nejčastěji tady řešíme psychické násilí v rámci domácího násilí. To domácí násilí tady bylo vždycky, akorát v poslední době v souvislosti se vznikem zákona na ochranu před domácím násilím to lidé začali řešit. V roce 2007 byl boom, hodně to lidé začali řešit. Pak to ubývalo postupně a myslím, že stále ještě zůstává hodně lidí skrytých."
Oběťmi domácího násilí bývají ve většině případů ženy. Týraní muži nejsou ale až takovou výjimkou, jak by se mohlo na první pohled zdát, jejich počet pomalu ale vytrvale stoupá.
Olga Zavřelová, vedoucí poradny Elpis: "Určitě se to týká i mužů, ale muži jsou takoví, že tohle vůbec neřeší, rozhodně by nevyhledali pomoc, aspoň většina mužů. Přesto se na nás už několik mužů obrátilo, tak asi šest to bývá každoročně."
Domácím násilím se samozřejmě zabývají také policisté. Ti mohou v oprávněných případech násilníka vykázat na deset dnů z bytu.
Pavla Tušková, tisková mluvčí PČR Bruntál: "Ohroženou i násilnou osobu policisté poučí a také jim sdělíme možnosti na koho se případně obrátit."
Ohrožené osoby by se neměly ostýchat a poradnu Elpis navštívit včas. Domácí násilí zpravidla postupem času roste.
Olga Zavřelová, vedoucí poradny Elpis: "My jsme rozhodně anonymní poradna, s klienty když pracujeme, tak je tady vedeme pod číslem. Navíc ty naše spisy jsou vždycky po půl roce anonymizovány. Takže diskrétnost a anonymita je zaručená a naše poradna je ještě bezplatná, což je další plus."
Policisté každoročně v okrese Bruntál vykážou z bytu několik desítek násilníků - mužů. V loňském roce ale vykázali také jednu ženu.