Pěstounské rodiny vnímají víkendová setkání jako vítané vytržení z každodenního stereotypu. Rodiče i děti tady navazují pevná přátelství.
Dagmar Vyoralová, pěstounka, Ostrava: "Já velice ráda jezdím s dětmi na taková setkání, protože se tam potkáváme s dalšími rodinami, které si vzaly děti do pěstounské péče, a jsem moc ráda, že naše děti mezi nimi mají kamarády. Je to dobré v tom, že děti si nemyslí a že nemají strach, že jsou jediní na světě, které nemají vlastní rodiče a jsou u nás."
Anketa, dítě z pěstounské rodiny: "Já jsem Ondra Bilčák z Havířova - Suché. Moc se mi tady líbí."
Janina Kafková, Centrum psychologické pomoci, Ostrava: "My chceme, aby si rodiče na tom víkendovém setkání odpočali, aby děti měly zajištěné volnočasové aktivity, takže se snažíme děti různým způsobem zabavit. Pro rodiče máme program i odborný, každé to setkání je jiné, ale chceme, aby to pro ně byla taková odměna za to, co dělají."
K víkendovému setkání patří také odborné semináře nebo posezení s psychologem. Pěstounská péče není jednoduchá. Má svá úskalí, se kterými by se měli budoucí pěstouni seznámit.
Andrej Vyoral, pěstoun, Ostrava: "Vždycky příchod dítěte do rodiny znamená naprostý rozvrat, naprostý převrat a nový element a ta rodina se vždycky bude sžívat. Já mám pocit, že na toto ti pěstouni nejsou připraveni."
Lidé občas zaměňují adopci za pěstounskou péči. Mezi těmito dvěma formami je podstatný rozdíl.
Dagmar Vyoralová, pěstounka, Ostrava: "Nejdřív jsme chtěli děti adoptovat, ale potom jsme se rozhodli pro pěstounskou péči, protože se mi to zdá daleko, nevím jak to vyslovit, vůči dětem je to daleko správnější cesta, protože když si ty děti adoptujete, tak už jako byste si je více přivlastnili, než když ty děti vychováváte s tím, že jste náhradní rodič."
Moravskoslezský kraj je mezi 14 kraji České republiky nejúspěšnější v umísťování dětí do náhradní péče. Daří se přitom umisťovat i romské děti.
Andrej Vyoral, pěstoun, Ostrava: "My máme tři romské děti. Myslím si, že by bylo dobré říct, aby se pěstouni nebo zájemci o pěstounskou péči nebáli jít do toho vzít si romské děti, protože to jsou úplně stejné děti jako ostatní."
Víkendové setkání pěstounských rodin v Karlově bylo letos první, následovat budou ještě tři další.