Počasí opravdu spíše připomínalo Vánoce, než blížící se Velikonoce. To ale více než dvěma stovkám dětí ani v nejmenším náladu nekazilo.
Anketa, účastníci Vítání jara: 1. "Přišli jsme sem první jarní den. Tradice káže spálit Mařenu." 2. "Vítáme jaro, Mařena se to hodí do vody a to je vítání jara." 3. "Pálíme zimu, aby přišlo jaro do vsi." 4. "První den jara byl tady."
Vynášení Smrtky, Moreny, Mařeny, či jak se ještě tento symbol zimy nazývá, má prastaré předkřesťanské kořeny. Společné vítání jara českými a polskými dětmi je tradice novější, také ale zasluhuje uznání.
Anketa, účastníci Vítání jara: 1. "Děti by neměly zapomínat na historii, mělo by se dodržovat, co kdysi dávno bylo nastoleno." 2. "V historii je řada příkladů, které můžeme ještě připomínat." 3. "Tato tradice trvá dvě desítky let, kdy společně vítáme jaro s polskými i českými dětmi. Musíme to dělat, abychom přemohli zimu a přivítali jaro."
Nerozhodný výsledek soupeření jara a zimy se dětem podařilo zvrátit. Jaro konečně začalo pomalu, ale nezadržitelně vítězit.