Rozhlednu v Krnově uzavřel její havarijní stav. Čeká ji rekonstrukce a zřejmě i nasvícení

Cvilínskou rozhlednu čeká celková rekonstrukce. Je totiž v havarijním stavu a pro návštěvníky je tak nebezpečná. Musela být proto uzavřena. Kromě generální opravy rozhledny se řeší i její nasvícení.

Rekonstrukci 29 metrů vysoké rozhledny z roku 1903 město řeší už od roku 2017, kdy nechalo provést několik průzkumů. Ty kromě jiného ukázaly, že podloží je nestabilní a její statika narušená. 

„My už několik let připravujeme její rekonstrukci. V současné době se dokončuje projektová dokumentace a pokud vše půjde podle plánu, práce začnou už v příštím roce. Součástí rekonstrukce by mělo být i její nasvícení. Protože jsme chtěli znát názor občanů, uspořádali jsme anketu, z níž vyplynulo, že většina by pro nasvícení byla,“ říká mluvčí MěÚ Krnov Dita Círová.

Ještě než město anketu spustilo, nasvítilo rozhlednu na zkoušku v době krnovských hudebních slavností. Přestože se nasvícení lidem líbí, někteří mají obavy ze zvýšení světelného smogu. Město proto zváží typ osvětlení a časové omezení nejen rozhledny ale i kostela a dalších míst ve městě. Od loňského roku je poutní vrch Cvilín s rozhlednou a kostelem panny Marie sedmibolestné Národní kulturní památkou. První myšlenku postavit tady chrám měl jeden z minoritů. 

„Který vídával z okna svítit tady nad kopcem cvilínským jasnou hvězdu a považoval to za znamení,“ dodává Josef Kubačka z Biskupství ostravsko-opavského.

Původně stál na kopci Cvilín dřevěný kostelík právě na tomto místě. Na počátku 18.století dřevěný kostel nahradil chrám, který zdobí 54 metrů vysoké věže s kostelními zvony. Stavěl se 6 roků a byl vysvěcen v roce 1728. Město chystá nejen rekonstrukci vyhlídkové věže, ale i úpravu celého území Cvilína.  
Muzika bez hranic: Barokní extempore

17.11. 17:00 - 15.11. 12:16
Bruntál, Audienční sál zámku v Bruntále

Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

05.12. 18:00 - 15.11. 12:16
Bruntál, Audienční sál zámku v Bruntále

MUDr. Alena Mazalová
Bruntál
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Karlova Studánka, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 16 000 Kč

Detail

ELKOPLAST CZ, s.r.o.
Bruntál
od 19 600 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků