Rozhlednu v Krnově uzavřel její havarijní stav. Čeká ji rekonstrukce a zřejmě i nasvícení

Cvilínskou rozhlednu čeká celková rekonstrukce. Je totiž v havarijním stavu a pro návštěvníky je tak nebezpečná. Musela být proto uzavřena. Kromě generální opravy rozhledny se řeší i její nasvícení.

Rekonstrukci 29 metrů vysoké rozhledny z roku 1903 město řeší už od roku 2017, kdy nechalo provést několik průzkumů. Ty kromě jiného ukázaly, že podloží je nestabilní a její statika narušená. 

„My už několik let připravujeme její rekonstrukci. V současné době se dokončuje projektová dokumentace a pokud vše půjde podle plánu, práce začnou už v příštím roce. Součástí rekonstrukce by mělo být i její nasvícení. Protože jsme chtěli znát názor občanů, uspořádali jsme anketu, z níž vyplynulo, že většina by pro nasvícení byla,“ říká mluvčí MěÚ Krnov Dita Círová.

Ještě než město anketu spustilo, nasvítilo rozhlednu na zkoušku v době krnovských hudebních slavností. Přestože se nasvícení lidem líbí, někteří mají obavy ze zvýšení světelného smogu. Město proto zváží typ osvětlení a časové omezení nejen rozhledny ale i kostela a dalších míst ve městě. Od loňského roku je poutní vrch Cvilín s rozhlednou a kostelem panny Marie sedmibolestné Národní kulturní památkou. První myšlenku postavit tady chrám měl jeden z minoritů. 

„Který vídával z okna svítit tady nad kopcem cvilínským jasnou hvězdu a považoval to za znamení,“ dodává Josef Kubačka z Biskupství ostravsko-opavského.

Původně stál na kopci Cvilín dřevěný kostelík právě na tomto místě. Na počátku 18.století dřevěný kostel nahradil chrám, který zdobí 54 metrů vysoké věže s kostelními zvony. Stavěl se 6 roků a byl vysvěcen v roce 1728. Město chystá nejen rekonstrukci vyhlídkové věže, ale i úpravu celého území Cvilína.  
Jaroslav Šuba
Bruntál
od 16 500 Kč do 18 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků