V obci Dobrá na Frýdeckomístecku byl na sklonku minulého týdne potvrzen nález ptačí chřipky. Drobnochovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn čtyř slepic. V chovu byly také kachny a husy.
“Minulý týden ve čtvrtek ve večerních hodinách jsme dostali telefonickou informaci ze Státního veterinárního ústavu v Praze, že drůbež, kterou jsme zaslali k ošetření, byla pozitivní. Chovatelka nám to oznámila den předem. Chov jsme navštívili, podle anamnézy jsme usoudili, že by se mohlo jednat o ptačí chřipku, odebrali jsme vzorky a poslali je k vyšetření. V pátek ráno jsme provedli utracení drůbeže u chovatele a zlikvidovali jsme ji ve spalovně v Ostravě,” popsal zástupce ředitele Krajské veterinární správy Pavel Paciorek.
Nález ptačí chřipky si vyžádal zavedení mimořádných veterinárních opatření. V okruhu ohniska bylo stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Ochranné pásmo se vztahuje také na některé části města. Jedná se o Skalici, Panské Nové Dvory a část katastrálního území Frýdek.
“Vyhlášení ochranného pásma pro chovatele znamená, že musí umístit drůbež a jiné ptactvo chované v zajetí do uzavřených prostor, do nichž musí být také zamezen vnik volně žijícího ptactva, například síty v oknech apod., a u vchodů do těchto prostor musí zajistit dezinfekci. Dále se chovatelům v rámci ochranného pásma nařizuje sledovat zdravotní stav drůbeže a ptactva chovaného v zajetí a případné úhyny obratem hlásit Krajské veterinární správě. V ochranném pásmu se budou také až do konce týdne pohybovat sčítací komisaři, kteří budou obcházet všechny rodinné domy a zjišťovat počet domácky chované drůbeže. Ten počet jim chovatelé nahlásí třeba u branky, nemusí komisaře pouštět dovnitř,” řekla mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková.
V případě, že se nákaza v rámci tříkilometrového pásma rozšíří, nařídí veterinární správa likvidaci drůbeže. Pokud se nerozšíří, zůstane jen u zmonitorování počtu drůbeže.