Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek podporuje pobyt seniorů v domácím prostředí

Frýdek-Místek |

Město Frýdek-Místek dlouhodobě a systematicky podporuje rozvoj sociálních služeb pro seniory. Na jejich aktivity nebo i na revitalizace objektů určených seniorům poskytlo na 300 milionů korun.

Rozvoj sociálních služeb pro seniory patří k prioritám města Frýdku-Místku, proto jej dlouhodobě a systematicky podporuje. Na služby a aktivit pro seniory dalo přes 195 milionů, přes dalších 100 milionů šlo na úpravy a modernizaci objektů určených seniorům. To je za poslední čtyři roky na 300 milionů korun. Cílem je vytvořit kvalitní síť sociálních služeb, které budou pro klienty územně i kapacitně dostupné. To znamená, že budou poskytovány v blízkosti jejich působiště a bude jich dostatek.

“Kapacita v rámci pobytových služeb činí 405 lůžek. Z toho 210 míst nabízejí městské domovy pro seniory, které jsou určeny pro osoby, které se již o sebe samy nedokáží postarat. Soběstačným seniorům jsou určeny Domy zvláštního určení (dříve domy s pečovatelskou službou), těch máme několik například na ulici 17. listopadu, Sadová nebo Na Aleji. Je v nich 521 bytů,” uvedla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Město podporuje ale také pobyt seniorů v domácím prostředí.

“Pozornost soustředíme taky na rozšiřování terénních služeb pro seniory, protože budoucnost vidíme i v podpoře seniorů v jejich domácím prostředí. Přemístit starého člověka z jeho domácího prostředí do pobytového zařízení, které nezná, je pro něj často stresující. Proto nabízíme seniorům i různé druhy služeb tak, aby byli co možná nejdéle soběstační, nebo abychom ulehčili rodinám, které o ně pečují,” řekla Matějíková.

Město poskytuje ve svých zařízeních - Hospic a Penzion pro seniory - pobytovou odlehčovací službu. Ta je určena osobám, o které je jinak postaráno v domácím prostředí. Cílem odlehčovací služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek nebo čas na zajištění vlastních potřeb, proto mohou být senioři umístěni na nezbytně nutnou dobu v pobytovém zařízení mimo svůj domov.

“Odlehčovací službu poskytuje na území města také Charita Frýdek- Místek, město na její provoz finančně přispívá. Město provozuje taky Centrum denních služeb Domovinka, kde senior může strávit den a rodinní příslušníci, kteří o něj pečují si tak mohou vyřídit osobní záležitostí,” řekla Matějíková.

Pobyt seniorů v domácím prostředí výrazně podporují také služby, které nabízí městská organizace Centrum pečovatelské služby, od pomoci při zajištění chodu domácnosti, přes pomoc při péči o vlastní osobu, zajištění stravy až po zprostředkování kontaktu se společenským prostředím.

“Součástí centra je taky půjčovna kompenzačních pomůcek a bezplatné základní sociální poradenství. Novinkou je taky edukační místnost, kde zájemcům nejen poradí, ale taky předvedou jak se o seniora v domácím prostředí starat a jak přitom oběma stranám ušetřit síly, například jak osobu polohovat na lůžku, jak ji přemístit třeba například do křesla nebo koupelny, jak využít různé pomůcky a podobně,” sdělila mluvčí.

Město provozuje taky Středisko osobní hygieny.

“Mnoho seniorů a těžce se pohybujících osob nemá koupelny ve svých bytech přizpůsobeny tomu, aby se v nich mohly bezpečně a samy, bez pomoci jiné osoby, osprchovat či vykoupat. Využít proto mohou Středisko osobní hygieny na ulici 17. listopadu, nabízí bezbariérový sprchový kout i vanu s vanovým zvedákem. Objednat přitom lze dovoz i odvoz klienta,” popsala Matějíková.

Vedle toho, že město podporuje pobyt seniorů v domácím prostředí, investuje i do bytů a domů pro seniory.

Nahlásit chybu


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Frýdek-Místek podporuje pobyt seniorů v domácím prostředí
Vydáno 8. října 2018 17:58, Frýdek-Místek, Marek Remeta
Město Frýdek-Místek dlouhodobě a systematicky podporuje rozvoj sociálních služeb pro seniory. Na jejich aktivity nebo i na revitalizace objektů určených seniorům poskytlo na 300 milionů korun.

Rozvoj sociálních služeb pro seniory patří k prioritám města Frýdku-Místku, proto jej dlouhodobě a systematicky podporuje. Na služby a aktivit pro seniory dalo přes 195 milionů, přes dalších 100 milionů šlo na úpravy a modernizaci objektů určených seniorům. To je za poslední čtyři roky na 300 milionů korun. Cílem je vytvořit kvalitní síť sociálních služeb, které budou pro klienty územně i kapacitně dostupné. To znamená, že budou poskytovány v blízkosti jejich působiště a bude jich dostatek.

“Kapacita v rámci pobytových služeb činí 405 lůžek. Z toho 210 míst nabízejí městské domovy pro seniory, které jsou určeny pro osoby, které se již o sebe samy nedokáží postarat. Soběstačným seniorům jsou určeny Domy zvláštního určení (dříve domy s pečovatelskou službou), těch máme několik například na ulici 17. listopadu, Sadová nebo Na Aleji. Je v nich 521 bytů,” uvedla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Město podporuje ale také pobyt seniorů v domácím prostředí.

“Pozornost soustředíme taky na rozšiřování terénních služeb pro seniory, protože budoucnost vidíme i v podpoře seniorů v jejich domácím prostředí. Přemístit starého člověka z jeho domácího prostředí do pobytového zařízení, které nezná, je pro něj často stresující. Proto nabízíme seniorům i různé druhy služeb tak, aby byli co možná nejdéle soběstační, nebo abychom ulehčili rodinám, které o ně pečují,” řekla Matějíková.

Město poskytuje ve svých zařízeních - Hospic a Penzion pro seniory - pobytovou odlehčovací službu. Ta je určena osobám, o které je jinak postaráno v domácím prostředí. Cílem odlehčovací služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek nebo čas na zajištění vlastních potřeb, proto mohou být senioři umístěni na nezbytně nutnou dobu v pobytovém zařízení mimo svůj domov.

“Odlehčovací službu poskytuje na území města také Charita Frýdek- Místek, město na její provoz finančně přispívá. Město provozuje taky Centrum denních služeb Domovinka, kde senior může strávit den a rodinní příslušníci, kteří o něj pečují si tak mohou vyřídit osobní záležitostí,” řekla Matějíková.

Pobyt seniorů v domácím prostředí výrazně podporují také služby, které nabízí městská organizace Centrum pečovatelské služby, od pomoci při zajištění chodu domácnosti, přes pomoc při péči o vlastní osobu, zajištění stravy až po zprostředkování kontaktu se společenským prostředím.

“Součástí centra je taky půjčovna kompenzačních pomůcek a bezplatné základní sociální poradenství. Novinkou je taky edukační místnost, kde zájemcům nejen poradí, ale taky předvedou jak se o seniora v domácím prostředí starat a jak přitom oběma stranám ušetřit síly, například jak osobu polohovat na lůžku, jak ji přemístit třeba například do křesla nebo koupelny, jak využít různé pomůcky a podobně,” sdělila mluvčí.

Město provozuje taky Středisko osobní hygieny.

“Mnoho seniorů a těžce se pohybujících osob nemá koupelny ve svých bytech přizpůsobeny tomu, aby se v nich mohly bezpečně a samy, bez pomoci jiné osoby, osprchovat či vykoupat. Využít proto mohou Středisko osobní hygieny na ulici 17. listopadu, nabízí bezbariérový sprchový kout i vanu s vanovým zvedákem. Objednat přitom lze dovoz i odvoz klienta,” popsala Matějíková.

Vedle toho, že město podporuje pobyt seniorů v domácím prostředí, investuje i do bytů a domů pro seniory.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000014292/frydekmistek-podporuje-pobyt-senioru-v-domacim-prostredi