Výstava na Gymnáziu P. Bezruče představí J. Heyrovského, nositele Nobelovy ceny

Na gymnáziu Petra Bezruče probíhá výstava s názvem „Příběh kapky“. Výstava je věnována českému vědci, nositeli Nobelovy ceny za chemii, akademikovi Jaroslavu Heyrovskému.

Do Gymnázia Petra Bezruče zavítala rozsáhlá putovní výstava představující životní příběh Jaroslava Heyrovského, našeho dosud jediného nositele Nobelovy ceny za chemii. 

“Příběh kapky je výstava, která má také svůj příběh. Dostala se k nám díky tomu, že v roce 2017 byl pedagog profesor Kváš vyznamenán nadací J. Heyrovského za podíl při práci studentů na středoškolské odborné činnosti a při této příležitosti se tam setkal s paní docentkou Stejskalovou, která nám tuto výstavu nabídla. Určitě bude obohacením a zpestřením výuky chemie a fyziky pro naše studenty,” ředitelka Gymnázia Petra Bezruče Olga Onderková.

Tato v pořadí už 30. výstava tak v roce, kdy si připomínáme 60. výročí udělení Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému, představí studentům a žákům místních škol ale i zájemcům z řad veřejnosti životní příběh člověka, který byl za své vědecké dílo oceněn pro vědce cenou nejvyšší. Návštěvníky výstavou provedou sami studenti gymnázia.

“Zájem o chemii u něj byl vzbuzen už na střední škole, který poté rozvedl. Přihlásil se na FF Univerzity Karlovy. Tam ale nebyly uspokojeny jeho potřeby, a proto přechází na University College do Londýna, aby studoval čistě fyzikální chemii. Po studiích se opět vrací na Univerzitu Karlovu, kde se setkává s panem profesorem Kučerou, který měl důležitou roli v jeho dalším výzkumu,” popsal seminarista fyziky Jan Hlisnikovský.

“Pan Heyrovský se při své státní státní práci na Univerzitě Karlově zabýval měřením povrchového napětí rtuti, ale poté zjistil, že pokud tou kapající rtutí nechá procházet stejnosměrné napětí a bude měřit proud procházející touto rtuťovou kapkovou elektrodou a roztoku, do kterého ta rtuť vykapává, zjistí důležité údaje o daném roztoku. Po nějaké době, kdy to měření bylo moc zdlouhavé a zapisování výsledků také, se svým japonským kolegou Shikatou vymysleli přístroj zvaný polarograf,” pokračovala seminaristka fyziky Bára Spilková.

Cílem výstavy je návštěvníky nejen teoreticky seznámit s osobností Jaroslava Heyrovského, ale také je aktivně zapojit.

“Jednotlivé třídy navštěvují výstavu, kdy skupina starších studentů, seminaristů fyziky z pátého ročníku je uvede do tématu, povykládá jim, odkud výstava přišla, proč byla zřízená, seznámí je s obsahem exponátů, pak studentům rozdá pracovní listy. Na závěr žáci shlédnou film natočený k 50. výročí udělení Nobelovy ceny panu Heyrovskému a zkontrolují si vypsání pracovních listů,” popsala průběh Zuzana Lišková profesorka gymnázia.

Výstava, která už jedenáctým rokem připomíná ve fotografiích, filmech, písemných dokumentech, přístrojích a dalších exponátech příběh českého vědce Jaroslava Heyrovského, potrvá v aule gymnázia do 6. listopadu. 
Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě/ cestovatelská projekce

Dnes 19:00 - 21:47
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Lubomír Brabec / koncert

Dnes 19:00 - 21:47
Frýdek-Místek, ZUŠ Frýdek - Místek

Lež / divadelní představení

22.11. 19:00 - 19.11. 21:47
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
Frýdek-Místek
od 21 600 Kč do 26 000 Kč

Detail

Tomeček Bau s. r. o.
Frýdek-Místek
od 130 Kč do 160 Kč

Detail

SOLIDSUN s.r.o.
Frýdek-Místek
od 19 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků