Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Spolukandidatura na Evropské hlavní město kultury Žilině, Frýdku-Místku a Bielsko-Białe nevyšla

Města Frýdek-Místek a Bielsko-Biała se rozhodla podpořit slovenskou Žilinu v rámci její kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2026. Města společně vytvořila řadu projektů, které měly jít zisku titulu naproti. Komise ale nakonec vybrala město Trenčín.

Je tomu jen pár měsíců, kdy bylo v Žilině podepsáno memorandum o spolupráci mezi Žilinou a Frýdkem-Místkem v rámci boje o Evropské hlavní město kultury 2026. Do spolukandidatury se zapojila i polská Bielsko-Biała. Vznikl tak projekt Žilina – Beskydy, který měl symbolickým trojúhelníkem v Euroregionu Beskydy ukázat, že má obrovské množství turistických, kulturních a společenských možností. V pátek 10. prosince v odpoledních hodinách pak došlo na vyhlášení výsledků. S napětím ho sledoval ve své kanceláři i primátor Frýdku-Místku.

Ladislav Miko, vedoucí zastoupení Evrospké komise na Slovensku: "Doporučení komise vychází z důkladné a vyčerpávající analýzy obsahu všech kandidatur na základě cílů a kritérií akce Evropské hlavní město kultury. Ty kritéria jsou následující. Přínos projektu Evropské hlavní město kultury k celkovému dlouhodobému rozvoji města. Jeho kulturní a umělecký obsah, jeho evropský rozměr, schopnost kandidátů dosáhnout výsledky. Zapojení místního obyvatelstva do projektu a celkový plán včetně rozpočtu."

Komise nakonec přiřkla vítězství městu Trenčín, takže pro Žilinu a její dva další spolukandidáty to bylo mírné zklamání.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Kultura není oblast, ve které to je o soutěži a o poražených a o vítězích. Samozřejmě, že bych byl raději, kdybychom společně s Bielsko-Białou a Žilinou získali titul Evropského hlavního města kultury my. Ale myslím, že to podstatné, co se stalo je, že naše kandidatura vznikala na přirozené bázi. Města Žilina a Bielsko-Biała s Frýdkem-Místkem spolupracují dlouhodobě."

Řada projektů ale nebyla vytvořena pouze pro kandidaturu na Evropské hlavní město kultury.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Zejména se o tom dá mluvit na území našeho města. Kdy my jsme do kandidatury přidali dva investiční projekty. Jedním je vybudování nového kulturního centra, které město potřebuje. A kterým vznikne komplex městské galerie, kulturního sálu v současném Národním domě a přístavby nového sálu. A zároveň jsme kandidovali s projektem revitalizace bývalých slezanských areálů. Konkrétně areálu 8, kde do budoucna může ten areál přinést úplně nové využití. Takže pro nás je to velká zkušenost. Obrovský přínos informací, které jsme získali, jak z Polska, tak ze Slovenska a ty projekty, které jsme připravovali, určitě budeme chtít dotáhnout. A ať už je to pod hlavičkou evropského města kultury nebo ne, tak se je budeme snažit dovézt do cíle a dát občanům města to, co jim slibujeme a co jsme chtěli pouze tou spolukandidaturou na Evropské hlavní město kultury podpořit."

Cílem bylo spolukandidaturu alespoň zkusit. Protože v případě úspěchu by se městu otevřely lepší možnosti pro zisk například dalších nebo větších dotačních titulů v rámci realizace naplánovaných projektů. Tak, aby mohlo být do roku 2026 vše, co bylo naplánováno, připraveno.

Nahlásit chybu


K tématu
SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail