Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Frýdku-Místku hlasováním v participativním rozpočtu rozhodli o proměně Zátiší

Historicky první participativní rozpočet ve Frýdku-Místku má svého vítěze. Lidé v hlasování rozhodli o proměně oblíbeného odpočinkového místa v ulici K Lesu. To nese název Zátiší. Město může nyní na jeho proměnu uvolnit až jeden milion korun. Konkrétní úpravy budou moci navrhnout lidé přímo na místě na plánovacím dni.

Okolí zastávek versus odpočinkové lesní místo. Tak vypadal souboj hlasů na prvních třech místech ve veřejné anketě, kterou Frýdek-Místek spustil 22. ledna. Nakonec zvítězilo místo v ulici K Lesu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané Frýdku-Místku v historicky prvním participativním rozpočtu hlasováním vybrali lokalitu Zátiší, na které se právě nacházíme, k tomu, aby ji město zvelebilo, či vdechlo jí nový život. Já bych chtěl všem lidem, kteří se do tohoto hlasování zapojili, moc poděkovat. Je vidět, že téma diskuze o veřejném prostoru, kterou participativní rozpočet je, že to lidi zajímá. A chtějí svým hlasem mluvit do toho, jakým způsobem se ten veřejný prostor ve Frýdku-Místku utváří nebo bude utvářen. Opravdu mockrát děkuji za vaše hlasy."

Jde o časté místo pro procházky, je oblíbené mezi turisty a rodinami a podle názorů obyvatel může do budoucna sloužit jako výletní místo pro větší skupiny lidí. Tak zdůvodňovala veřejnost své hlasy pro vítěznou lokalitu číslo sedm z devíti.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme nechali komisi architektury a územního plánování vybrat nejvhodnější místa k zásahu, ať už jsou třeba zanedbané nebo důležité pro veřejný prostor nebo pro občany."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Celkem se do hlasování zapojilo 871 lidí a místo Zátiší vyhrálo s 223 hlasy. Tím hlasováním, tím výběrem místa, celá věc nekončí, ale teprve začíná."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To místo potom ve spolupráci s architekty si budou moci navrhnout. To znamená přímo formulovat své názory na jeho podobu, a to místo nakonec se opraví. Pokud všechno půjde dobře, tak budeme mít opravené jedno místo, jeden veřejný prostor ve městě, dle představ lidí."

Plánovací den bude přímo na vítězném místě 26. března.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané, kteří se do participativního rozpočtu zapojili v hlasování a nejenom oni. Ale každý, koho to téma zajímá, tak bude moci přijít a pobavíme se, náš architekt, město bude dále hovořit s lidmi o tom, co by tady mohlo vzniknout. My ještě předtím, protože je nutné do toho procesu zahrnout úplně všechny lidi, kteří s tím mají něco společného. A týká se to i těch lidí, kteří tady mají v blízkosti postaveny domy, tak my samozřejmě oslovíme i majitele těch domů, ty obyvatele místní, aby se té diskuze také zúčastnili, protože jich se to místo týká naprosto bezprostředně."

Postupně se z návrhů občanů vybere jeden nápad, který se realizuje.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Během tohoto procesu se lidé budou moci znovu zapojit a připomínkovat, dodávat své komentáře k tomu, jak se ta věc bude celá rodit. Já bych chtěl ten projekt uvézt na pravou míru. Participativní rozpočet skutečně není jakousi nabídkou zásobníku oprav, ve kterém by lidé vybírali prioritu oprav chodníků nebo nějaké infrastruktury. Je to opravdu debata města s občany města o tom, jaký bude veřejný prostor."

Na úpravu místa díky výběru v participativním rozpočtu vyčlenilo město jeden milion korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy