Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí akutní péči na dětském oddělení, chybí lékaři

Frýdek-Místek |

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí poskytování akutní péče na dětském oddělení. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek lékařů. Rodiče v případě určitých problémů, tak budou muset s dětmi do jiných nemocnic. Plánovaná operativa zůstane zachována. Město s tímto plánem ale razantně nesouhlasí.

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku ročně hospitalizuje na 2 500 dětí. Z toho necelá polovina jsou ale novorozenci. Od dubna má dojít k restrukturalizaci oddělení.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme představu posunout poskytování pediatrické péče trošičku jiným směrem. Je jasné, že stresující prostředí nemocnice je poměrně velkou zátěží, jak pro rodiče, tak pro děti. Takže se budeme snažit maximum těch takzvaných interních pediatrických úkonů a výkonů přesouvat do ambulantní části. Proto se snažíme vybudovat něco v podobě stacionáře nebo takzvané denní kliniky."

V praxi to znamená, že v nemocnici má dojít k omezení akutní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pacienti, kteří budou převáženi rychlou záchrannou službou, budou převáženi do jiného zdravotnického zařízení. Nicméně jedná se v průměru o jednoho pacienta za den. Pokud pacienti přijdou do nemocnice po svých, to znamená přijedou tak, jak budou potřebovat, tak budou potom odkloněni do jiných zdravotnických zařízení."

Na možné riziko omezení péče se nemocnice připravovala už přes rok. Hlavním důvodem má být nedostatek lékařů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Byli jsme postaveni takřka před hotovou věc, kvůli výpovědím šesti mladých lékařů. Teda těch méně zkušených L1 a L2. A na základě toho měníme už tu strukturu poskytované péče. V kraji chybí přibližně 25 zkušených takzvaných L3 lékařů na dětských odděleních, možná s výjimkou fakultní nemocnice. Tak chybí i lékaři praktičtí. To znamená praktičtí dětští pediatři nebo praktičtí dětští lékaři. Mimochodem v kraji jich je 200 a z toho více než 50 procent je už v důchodovém věku."
Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době jsme obsazovali ústavní pohotovostní službu dvěma lékaři. Což znamená rozepsat 60 služeb měsíčně a při minimu pracovníků dochází k tomu, že někteří lékaři jsou až enormně přetěžování značným množstvím ústavních pohotovostních služeb."

Nemocnice se chce dál postarat o dětské pacienty, kteří přijdou na plánované zákroky.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Chtěli bychom se postarat o všechny operanty, o všechny operační plány, které do nemocnice přijdou. Ať už plánované nebo akutní v následné době. Taky o řekněme o 80 procent všech neoperačních výkonů, které by právě ležely na takzvané denní klinice."

Frýdek-Místek má přes 56 tisíc obyvatel a je 16. největším v Česku. Vedení města tak s omezením péče nesouhlasí.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Tahle ta situace pro nás jako pro město je nepředstavitelná, nepřijatelná a my chceme jako město vyvinout veškeré úsilí, aby minimálně část těchto rozhodnutí byla ještě přehodnocena a zvrácena. Aby se podařilo zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro občany města."

Dle okresní zástupkyně sdružení praktických lékařů pro děti a dorost by v případě domluvy mohli být pediatři schopni dětskou pohotovost v nemocnici udržet. Záležet tak bude na dalších jednáních.

Nahlásit chybu


K tématu

Nová primářka chce rozvíjet dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu novou potrubní poštu

21. září 2023 13:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.

Beskydský endoskopický workshop vzdělával ve Frýdku-Místku lékaře z celé země

2. října 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělá inteligence v endoskopii a další novinky z oblasti moderních technologií při léčbě a diagnostice. To byla hlavní témata dalšího ročníku Beskydského endoskopického workshopu, který už léta vzdělává lékaře a sestry z celé České republiky. Letos opět nechyběl ani důraz na prevenci.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Hasiči z Čeladné připomínají sté výročí založení výstavou

Sezona v Památníku Josefa Kaluse začala po zimní přestávce hned velkou událostí, výstavou ke 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Čeladné. K vidění je tu i zakladatelská listina a zápis z ustavující schůze z 21. dubna 1924.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí akutní péči na dětském oddělení, chybí lékaři
Vydáno 28. března 2022 12:17, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí poskytování akutní péče na dětském oddělení. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek lékařů. Rodiče v případě určitých problémů, tak budou muset s dětmi do jiných nemocnic. Plánovaná operativa zůstane zachována. Město s tímto plánem ale razantně nesouhlasí.

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku ročně hospitalizuje na 2 500 dětí. Z toho necelá polovina jsou ale novorozenci. Od dubna má dojít k restrukturalizaci oddělení.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme představu posunout poskytování pediatrické péče trošičku jiným směrem. Je jasné, že stresující prostředí nemocnice je poměrně velkou zátěží, jak pro rodiče, tak pro děti. Takže se budeme snažit maximum těch takzvaných interních pediatrických úkonů a výkonů přesouvat do ambulantní části. Proto se snažíme vybudovat něco v podobě stacionáře nebo takzvané denní kliniky."

V praxi to znamená, že v nemocnici má dojít k omezení akutní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pacienti, kteří budou převáženi rychlou záchrannou službou, budou převáženi do jiného zdravotnického zařízení. Nicméně jedná se v průměru o jednoho pacienta za den. Pokud pacienti přijdou do nemocnice po svých, to znamená přijedou tak, jak budou potřebovat, tak budou potom odkloněni do jiných zdravotnických zařízení."

Na možné riziko omezení péče se nemocnice připravovala už přes rok. Hlavním důvodem má být nedostatek lékařů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Byli jsme postaveni takřka před hotovou věc, kvůli výpovědím šesti mladých lékařů. Teda těch méně zkušených L1 a L2. A na základě toho měníme už tu strukturu poskytované péče. V kraji chybí přibližně 25 zkušených takzvaných L3 lékařů na dětských odděleních, možná s výjimkou fakultní nemocnice. Tak chybí i lékaři praktičtí. To znamená praktičtí dětští pediatři nebo praktičtí dětští lékaři. Mimochodem v kraji jich je 200 a z toho více než 50 procent je už v důchodovém věku."
Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době jsme obsazovali ústavní pohotovostní službu dvěma lékaři. Což znamená rozepsat 60 služeb měsíčně a při minimu pracovníků dochází k tomu, že někteří lékaři jsou až enormně přetěžování značným množstvím ústavních pohotovostních služeb."

Nemocnice se chce dál postarat o dětské pacienty, kteří přijdou na plánované zákroky.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Chtěli bychom se postarat o všechny operanty, o všechny operační plány, které do nemocnice přijdou. Ať už plánované nebo akutní v následné době. Taky o řekněme o 80 procent všech neoperačních výkonů, které by právě ležely na takzvané denní klinice."

Frýdek-Místek má přes 56 tisíc obyvatel a je 16. největším v Česku. Vedení města tak s omezením péče nesouhlasí.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Tahle ta situace pro nás jako pro město je nepředstavitelná, nepřijatelná a my chceme jako město vyvinout veškeré úsilí, aby minimálně část těchto rozhodnutí byla ještě přehodnocena a zvrácena. Aby se podařilo zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro občany města."

Dle okresní zástupkyně sdružení praktických lékařů pro děti a dorost by v případě domluvy mohli být pediatři schopni dětskou pohotovost v nemocnici udržet. Záležet tak bude na dalších jednáních.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000030595/nemocnice-ve-frydkumistku-omezi-akutni-peci-na-detskem-oddeleni-chybi-lekari