Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí akutní péči na dětském oddělení, chybí lékaři

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí poskytování akutní péče na dětském oddělení. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek lékařů. Rodiče v případě určitých problémů, tak budou muset s dětmi do jiných nemocnic. Plánovaná operativa zůstane zachována. Město s tímto plánem ale razantně nesouhlasí.

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku ročně hospitalizuje na 2 500 dětí. Z toho necelá polovina jsou ale novorozenci. Od dubna má dojít k restrukturalizaci oddělení.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme představu posunout poskytování pediatrické péče trošičku jiným směrem. Je jasné, že stresující prostředí nemocnice je poměrně velkou zátěží, jak pro rodiče, tak pro děti. Takže se budeme snažit maximum těch takzvaných interních pediatrických úkonů a výkonů přesouvat do ambulantní části. Proto se snažíme vybudovat něco v podobě stacionáře nebo takzvané denní kliniky."

V praxi to znamená, že v nemocnici má dojít k omezení akutní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pacienti, kteří budou převáženi rychlou záchrannou službou, budou převáženi do jiného zdravotnického zařízení. Nicméně jedná se v průměru o jednoho pacienta za den. Pokud pacienti přijdou do nemocnice po svých, to znamená přijedou tak, jak budou potřebovat, tak budou potom odkloněni do jiných zdravotnických zařízení."

Na možné riziko omezení péče se nemocnice připravovala už přes rok. Hlavním důvodem má být nedostatek lékařů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Byli jsme postaveni takřka před hotovou věc, kvůli výpovědím šesti mladých lékařů. Teda těch méně zkušených L1 a L2. A na základě toho měníme už tu strukturu poskytované péče. V kraji chybí přibližně 25 zkušených takzvaných L3 lékařů na dětských odděleních, možná s výjimkou fakultní nemocnice. Tak chybí i lékaři praktičtí. To znamená praktičtí dětští pediatři nebo praktičtí dětští lékaři. Mimochodem v kraji jich je 200 a z toho více než 50 procent je už v důchodovém věku."
Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době jsme obsazovali ústavní pohotovostní službu dvěma lékaři. Což znamená rozepsat 60 služeb měsíčně a při minimu pracovníků dochází k tomu, že někteří lékaři jsou až enormně přetěžování značným množstvím ústavních pohotovostních služeb."

Nemocnice se chce dál postarat o dětské pacienty, kteří přijdou na plánované zákroky.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Chtěli bychom se postarat o všechny operanty, o všechny operační plány, které do nemocnice přijdou. Ať už plánované nebo akutní v následné době. Taky o řekněme o 80 procent všech neoperačních výkonů, které by právě ležely na takzvané denní klinice."

Frýdek-Místek má přes 56 tisíc obyvatel a je 16. největším v Česku. Vedení města tak s omezením péče nesouhlasí.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Tahle ta situace pro nás jako pro město je nepředstavitelná, nepřijatelná a my chceme jako město vyvinout veškeré úsilí, aby minimálně část těchto rozhodnutí byla ještě přehodnocena a zvrácena. Aby se podařilo zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro občany města."

Dle okresní zástupkyně sdružení praktických lékařů pro děti a dorost by v případě domluvy mohli být pediatři schopni dětskou pohotovost v nemocnici udržet. Záležet tak bude na dalších jednáních.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy