Podvedenou 44letou ženu nejprve kontaktoval muž, který se představil jako zaměstnanec banky. Pak jí sdělil, že potřebuje doplnit informace k úvěrové žádosti, o kterou požádala. Žena ale tvrdila, že si žádnou půjčku nevyřizuje. Muž ji tedy záměrně přesvědčil, že se tedy někdo tím pádem pokouší právě zřídit půjčku na její jméno.
Přitom ženě namluvil, že jediné možné řešení, jak zabezpečit ochranu před těmito případy, je vzít si půjčku osobně dřív, a to v maximální možné výši. Žena byla zřejmě tak zmatená, že podvodníkům uvěřila. Pro větší efektivitu celého podvodu následně nastoupil do hry falešný policista.
Ženu ale upozornil, aby s ním při vyřizování žádosti měla stále aktivní telefonní hovor, aby slyšel průběh vyřizování. Samozřejmě dostala také instrukce, že nemá zmiňovat pravý důvod vyřízení půjčky.
Peníze tak žena zřejmě už nikdy neuvidí a pravděpodobně bude muset teď i splácet úvěr, který si vzala.
Banky i policisté v takových případech varují, aby byli lidé velmi obezřetní a opatrní.
Pokud vás někdo takový kontaktuje, zavolejte raději na oficiální infolinku vaší banky a řekněte jim, co se stalo. Nebo se obraťte případně rovnou policii. Nikdy si ale nevyřizujte půjčku na základě nějakých instrukcí po telefonu, ani nikam nenoste nebo nevkládejte peníze. V takovém případě se jedná zcela jistě o podvod. Stejně tak nedávejte nikomu cizímu číslo platební karty, pokud zrovna nenakupujete něco přes internet v oficiálním obchodě. Podvodníci často pod různými záminkami posílají lidem odkazy, přes které je po zadání čísla platební karty oberou o všechny peníze na účtu.