Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Falešní bankovní úředníci okradli po telefonu ženu o 400 tisíc, vložila je do bitcoinmatu

Důvěřivá žena z Frýdku-Místku přišla o 400 tisíc korun. Přes telefon jí kontaktovali neznámí podvodníci, kteří se vydávali za bankovní úředníky a dokonce i policistu. Přesvědčili ženu, že si na ni někdo chce vzít půjčku a tím ji okrást. Vyřešit se to podle nich dalo jedině tím, že si sjedná půjčku dřív. Žena šla tedy do banky, tam vyřídila půjčku a dle instrukcí vložila peníze do bitcoinmatu. Po podvodnících teď pátrají policisté.

Podvedenou 44letou ženu nejprve kontaktoval muž, který se představil jako zaměstnanec banky. Pak jí sdělil, že potřebuje doplnit informace k úvěrové žádosti, o kterou požádala. Žena ale tvrdila, že si žádnou půjčku nevyřizuje. Muž ji tedy záměrně přesvědčil, že se tedy někdo tím pádem pokouší právě zřídit půjčku na její jméno.

Jaroslav Drobek, mluvčí PČR MSK: "Následně ženu přepojil na „technického pracovníka banky“, který měl za úkol ženu utvrdit o tom, že se měla stát obětí podvodu. Důvěřivé ženě postupně sděloval informace o správném zabezpečení bankovního účtu a také jí přesvědčil, že vše bude řešeno s policisty, kteří jí budou neprodleně kontaktovat."

Přitom ženě namluvil, že jediné možné řešení, jak zabezpečit ochranu před těmito případy, je vzít si půjčku osobně dřív, a to v maximální možné výši. Žena byla zřejmě tak zmatená, že podvodníkům uvěřila. Pro větší efektivitu celého podvodu následně nastoupil do hry falešný policista.

Jaroslav Drobek, mluvčí PČR MSK: "Ten poškozenou kontaktoval a ubezpečil ji, že s bankami v takovýchto případech spolupracuje. Ženu ujistil, že instrukce bankovních úředníků jsou správné a vše činí pro vlastní ochranu účtu. Poté poškozené opětovně volal pomyslný technický úředník banky, který jí instruoval o dalším postupu. Měla navštívit banku, kde požádá o nejvyšší možný úvěr."

Ženu ale upozornil, aby s ním při vyřizování žádosti měla stále aktivní telefonní hovor, aby slyšel průběh vyřizování. Samozřejmě dostala také instrukce, že nemá zmiňovat pravý důvod vyřízení půjčky.

Jaroslav Drobek, mluvčí PČR MSK: "Jakmile si poškozená sjednala úvěr ve výši 400 tisíc korun, byla podvodníkem na telefonu vedena „krok po kroku“ k tomu, co má s penězi učinit. Pokyny dostávala prostřednictvím hovoru a mobilní aplikace. Podle instrukcí vyhledala bitcoinmat, do kterého pomocí QR kódů vytvořených falešným bankovním úředníkem, vložila všechny půjčené peníze."

Peníze tak žena zřejmě už nikdy neuvidí a pravděpodobně bude muset teď i splácet úvěr, který si vzala.

Jaroslav Drobek, mluvčí PČR MSK: "Kriminalisté v dané věci zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod. V případě dopadení pachatelům hrozí až pět let odnětí svobody."

Banky i policisté v takových případech varují, aby byli lidé velmi obezřetní a opatrní.

Jaroslav Drobek, mluvčí PČR MSK: "Policista nikdy po telefonu neřeší případy, nenavádí a neříká, že lidé mají poslouchat instrukce bankovních úředníků a vkládat své peníze do bitcoinmatů. Myslete na to, že podvodníci dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo a nereagujte na podobné hovory."

Pokud vás někdo takový kontaktuje, zavolejte raději na oficiální infolinku vaší banky a řekněte jim, co se stalo. Nebo se obraťte případně rovnou policii. Nikdy si ale nevyřizujte půjčku na základě nějakých instrukcí po telefonu, ani nikam nenoste nebo nevkládejte peníze. V takovém případě se jedná zcela jistě o podvod. Stejně tak nedávejte nikomu cizímu číslo platební karty, pokud zrovna nenakupujete něco přes internet v oficiálním obchodě. Podvodníci často pod různými záminkami posílají lidem odkazy, přes které je po zadání čísla platební karty oberou o všechny peníze na účtu.

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail