Paní Renatu během mateřské opustil přítel a na dceru zůstala v podstatě sama. Velmi jí ale pomohlo rodinné centrum Lupmíkov ve Frýdku-Místku.
Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Měla jsem jenom rodičovský příspěvek a bylo to hrozně náročné. A mě to pomohlo v tom, že jsem tady přišla mezi ženy, které byly opravdu inspirující. Měly jsme tady pomoc psycholožky, měly jsme tady i pomoc životopisem při hledání zaměstnání a podobně. Takže mi to hrozně moc dalo sebevědomí a takové odvahy, že to zvládnu."
V Lumpíkově nyní přišli s dalším novým projektem nazvaným Ženám s odvahou. Ten cílí právě na matky samoživitelky.
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Vzděláme je v nějakých praktických dovednostech, informacích o tom, jak si projít insolvencí, jak si nastavit rodinný rozpočet, nějaké právní záležitosti. To vzdělávání proběhne u nás ve Frýdku-Místku v Lumpíkově a zároveň u našeho partnera v Ostravě."
Projekt bude cílit i na zaměstnavatele, aby uzpůsobili podmínky pro práci samoživitelek.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Zjistili jsme, že u nich je opravdu velký problém, že tady je málo zkrácených úvazků. Není možné být z home office, když to srovnáme třeba s Prahou. A proto jsme se rozhodli jít do nějakého projektu, kde změníme i myšlení společnosti. Nebo se o to budeme snažit."
Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Nejtěžší byla samozřejmě ta finanční nejistota, když člověk zůstane sám bez prostředků. Kdybych opravdu neměla rodiče, tak si vůbec nedovedu představit, co ty ženy musejí prožívat. Jak to musí řešit a pak je samozřejmě logistika. To dítě bývá často nemocné, jakmile nastoupí do té školky. Nemáte hlídání, protože rodiče jsou pracující, i prarodiče. Co se týká logistiky, tak to já Adélku vozím do školky, ze školky, na kroužky, opravdu to všechno zůstalo na mě."
Kurzy začnou v říjnu a potrvají do konce roku. V době jejich konání bude matkám zajištěno i hlídání dětí. Z třiceti žen se pak vybere 6, které se budou pomáhat vzdělávat další matky samoživitelky.
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Budou mít ještě individuálnější podporu a budou ony samy moci podporovat ostatní matky samoživitelky, které se dostanou do podobné situace, jako jsou ony. Budou třeba i komunikovat s veřejnou správou, se samoživitelkami. Budou dále prosazovat to téma matek samoživitelek. Jak to mají těžké ve vztahu k veřejnosti, ve vztahu k ženám, které jsou v obdobné situaci."
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Aby tady tyto ženy byly takové garantky nebo mentorky těm dalším ženám samoživitelkám. A ukázaly jim ne, že to nejde, ale naopak, ukázat jim, že to jde a jak to jde."
Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Věřím tomu, že čím člověk má více dovedností a znalostí, pak si najde i lépe placenou práci, tak je to prostě důležité. A když člověk nemá to zázemí, nemá se kam obrátit, tak je to hrozně těžké. A právě proto je super, že jsou takové programy, kdy opravdu nabízí hlídání, kdy rozvíjí ty ženy. Já si toho hrozně vážím a jsem za to hrozně vděčná, mě to hrozně moc pomohlo."
Podrobnosti o projektu a přihlášku najdou zájemkyně na webu projektu Ženám s odvahou.