Zástupci města, Židovské obce i přihlížející se sešli na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku před domem číslo 25. Před 2. světovou válkou tady totiž žili manželé, kteří se stali oběťmi nacistického režimu. Teď je budou připomínat Kameny zmizelých.
Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě: "Já to vím podle své rodiny, protože moji prarodiče a moji příbuzní nemají hroby. Není místo, kde by člověk jim vzdal vzpomínku nebo si na ně vzpomněl. Případně, my nedáváme květiny, položíme kamínek. Nebo zapálíme svíčku."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Jedná se o prvotní položení těchto kamenů. Ve městě je ještě nemáme. Je to slavnostní událost pro město, jsme rádi, že jsme se mohli připojit k této tradici, která je rozšířena po celé Evropě."
Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Destičky v místech, kde tito lidé žili nebo dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním a faktem, že se na ně nezapomnělo. Kolemjdoucí se tak mohou symbolicky uklonit jejich tragickým osudům.
Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě: "To byl ten nápad, že i co jsem říkala před chvílí, že se člověk skloní a dívá se, co to v tom chodníku je. A tam je ten nápis a dozví se, že jsou to oběti, zahynuli v Treblince, zahynuli v Osvětimi. Čímž řekněme se do toho povědomí běžných občanů dostane, že tady žili lidé, protože my máme místa v Ostravě, kde jsou celé rodiny. Kde jsou rodiče, děti, třeba dvě, tři malé děti. Tam čtete rok narození 1939, zahynul 1942 v Terezíně a takhle."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Celkem město Frýdek-Místek nechalo uložit do chodníků 5 kamenů zmizelých. Zrovna dnes na frýdeckém náměstí jsme odhalili dvojici kamenů. Dvojici, protože šlo o manžele Huppertovy. Tito zde žili, zde v domě. Přímo v jejich domě byla kdysi prodejna firmy Baťa. A tato dvojice se podílela významně na rozkvětu života židovské obce."
Kameny zmizelých je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky, věnované obětem nacistického režimu obecně, instalovat po celé Evropě. Další se chystají i ve Frýdku-Místku.