Původně to vypadalo jako velmi dobrá investice. Zhruba 80 lidí a firem z Brna, Havířova nebo Frýdlantu nad Ostravicí dalo na doporučení známých a v průběhu roku 2020 a 2021 poslalo peníze mladému muži z Frýdku-Místku.
Jenže muž peníze ve skutečnosti neinvestoval, ale nové vklady používal pro výplaty slibovaných úroků jiným klientům. Tedy typické Ponziho schéma, kdy jeho dalším znakem je dlouhodobá neudržitelnost a v podstatě nevyplácení vložených financí ani úroků klientům, které dříve či později musí zákonitě nastat. Celkově z lidí a firem vylákal přes 62 milionů korun. S většinou peněz pracoval a zhruba 7 milionů korun průběžně utratil.
Policisté u něj naštěstí zajistili alespoň 50 milionů korun, které budou následně vyplaceny investorům.
Krajští kriminalisté specializující se na závažnou trestnou činnost hospodářského charakteru v průběhu prověřování kromě jiného shromáždili a vyhodnotili množství informací. Byli samozřejmě v kontaktu s poškozenými, stejně tak s finančními institucemi. Součinnost jim vzhledem k bydlišti poškozených poskytovali rovněž kolegové z jiných krajů.
Policisté upozorňují, že u investování je obecně zapotřebí být obezřetný. Ani doporučení známého či věrohodné vystupování není vždy zárukou. Je nutné vzít v potaz všechny okolnosti, například reálnost nabízených výnosů (úroků) a podobně. Nebo se hodí také rady kvalifikovaných finančních poradců.