Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku se připravují opravy dalších drobných památek

Frýdek-Místek se plánuje pustit do oprav dalších drobných památek. Loni vynaložilo na opravy statisíce korun a letos se chystají další podobné akce. Na obnovu jsou navrženy například kaple, socha i kříže. Socha Maryčky Magdonové se navíc otočí, aby se dívala na více kolemjdoucích.

Na území města Frýdku-Místku jsou desítky památek různých velikostí. Většina z nich byla dlouhodobě v zanedbaném stavu. Poslední léta se ale pracuje na tom, aby se postupně začaly opravovat.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě věnuje pozornost drobným, nejenom sakrálním, ale i jiným stavbám, které jsou součástí města a krajiny. A v minulých letech došlo k opravám křížů, kapliček a budeme pokračovat v tom i letos."
David Pindur, historik: "Jako historik, jako frýdecký rodák a veliký patriot našeho města, velmi kvituji aktivity města z posledních let, které směřují k obnově drobných sakrálních památek, ale nejen jich, na území našeho města. V poslední době byl restaurován velmi cenný barokní kříž, či podstavec kříže na Vršavci, například. Toto velmi kvituji."

Obnova božích muk na Vršavci vyšla na 168 tisíc korun. Restaurátor spravil podstavec, vyčistil kámen a obnovil zašlý nápis i chybějící části a samotný kříž. Přes 626 tisíc korun pak šlo do oprav dalších památek. Kaplička u silnice v Bruzovské ulici potřebovala opravit chybějící části střechy a štuk. Restaurátor připravil injektáže i nátěry dřevěných prvků. Kříž na hřbitově v Lískovci musel být očištěn a restaurátor postupně doplnil chybějící části, barevně sjednotil kovové prvky, obnovil písmo a provedl povrchovou úpravu i opravu pískovcového obkladu. Opravena byla i sloupová kaple v ulici ČSA.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V letošním roce mimo například Floriána v Místku u kostela Jana a Pavla, projde obnovou i socha Maryčky Magdonové ve Frýdku, která změní i svou pozici a bude se dívat směrem ke kolemjdoucím. A myslím si, že je důležité věnovat pozornost i těmto drobným stavbám, které tvoří nedílnou součást města."

V plánu je také oprava dřevěného kříže v Lískovecké ulici a do budoucna se uvažuje nad obnovou kapličky sv. Otýlie ve Staroměstské ulici, ke které se město snaží získat vlastnická práva.

David Pindur, historik: "Je nutné si uvědomit, že Frýdek-Místek je na tom díky neblahým demolicím, obou v podstatě historických částí těch měst, poněkud hůře než jiná města v našem regionu. A tato problematika je občany, starousedlíky a patrioty vnímána poněkud citlivěji než třeba v jiných lokalitách."

Očištění se vloni dočkal Památník osvobození, takzvané „Holubice“, a to do výšky 6 metrů. Z velkých staveb byla loni obnovena věž a další části kostela sv. Jana a Pavla v Místku. Na práce město přispělo 1 milion korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyGruTech PSP, s.r.o.- areál TŽ
Třinec
od 19 700 do 24 100 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry