Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek chce sjednotit úklid sněhu při kalamitách s vývozem odpadu

Extrémní přívaly sněhu komplikují nejen jejich samotný úklid, ale také vývoz odpadu. Frýdek-Místek proto svolal jednání, které mělo za cíl najít řešení této situace, pokud by znovu nastala. Technické služby budou muset při intenzivním sněžení odklízet i plochy kolem kontejnerů.

Letošní zima přinesla nejen ve Frýdku-Místku extrémní přívaly sněhu. Intenzivní sněžení bylo spjato s několika negativními vlivy. Všeobecně se nestíhal odklízet sníh z chodníků a cest a sníh zasypal také místa s nádobami na odpady. Tomuto problému by chtělo město do budoucna předcházet.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město svolalo jednání městských společností, konkrétně Technických služeb a Frýdecké skládky. A cílem bylo zlepšit nebo vyladit systém svozu komunálního odpadu a následného úklidu těch míst kolem svozových nádob."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Reagujeme na tu situaci, která nastala na přelomu roku. Je otázka, jak zabezpečit čistotu některých svozových míst, kde lidé dávají odpad, který tam nepatří. A pak tam dávají množství, které třeba v době, kdy je kalamitní stav, tak nestačí Frýdecká skládka odvézt. Takže dnešní schůzka sloužila k tomu, jak zajistit dojezdnost k těmto místům."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "My svezeme odpady, když ta cesta je dostupná, když ty nádoby jsou dostupné. V případě, kdy byly takové ty hromady sněhu, kdy ty nádoby nebyly v podstatě vidět, tak naši chlapi si s tím neporadili."

Cílem bylo domluvit se, jak společně postupovat v případě, že by opět přišel kalamitní sněhový stav.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Na schůzce jsme projednali možnost bližší koordinace mezi městskými společnostmi. Tak, aby občané byli spokojenější z pohledu služeb ve svozu odpadů a provádění zimní údržby. Tak, aby fakticky jsme byli schopni zkoordinovat svoz s prováděním té naší zimní údržby a lidé se mohli lépe dostávat k nádobám odpadovým, ke svozovým místům a Frýdecká skládka mohla nádoby lépe nakládat."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Chápu, že jsou priority uklidit podniky, uklidit cesty, uklidit zastávkové stání, uklidit přechody. Ale tím pádem zbývají ty stanoviště těch nádob. A ono, kdyby ten sníh spadl a za dva dny roztál nebo se ujezdil, ušlapal nebo odklidil, tak by to bylo něco jiného. Jenže toho sněhu bylo tolik, že ty hromady byly tak veliké, že to trvalo více než týden. A samozřejmě, že ty svozy potom měly skluz. A ten odpad se kupil na těch stanovištích a my jsme se k tomu nemohli dostat. Takže to dočištění bylo potom v následujícím týdnu a často se zkombinovalo tak nešťastně, že to byla doba před Vánocemi, kdy ty svozy jsou o to intenzivnější a častější."
Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Počítáme s tím, že z městské společnosti Frýdecká skládka nám bude dodán svozový plán pro každý vůz, pro každou trasu, na kterém budou vyznačena místa, která jsou z pohledu údržby nejvíce problematická. A my tady tato místa posléze zařadíme do nějakého pořadí důležitosti a budeme to řešit fakticky nejpravděpodobněji nakladači, v krajním případě možná i ručními pracemi."

Magistrát chce také pracovat na tom, jak zlepšit čistotu ve městě. Objevují se totiž některá místa, která jsou přeplněná odpadky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Velkým problémem, který nás zároveň trápí je to, že lidé si pletou ta svozová místa u kontejnerů se sběrnými dvory. A mají pocit, že Frýdecká skládka odveze vše, co tam dají. Je to druh odpadu, který patří do sběrných dvorů. A tím chceme apelovat na občany, aby tam nedávali starý nábytek a další věci, které tam vůbec nepatří. Protože nám zbytečně zatěžují a prodražují ten systém. A aby ho odvezli nebo nechali odvézt tam kam patří, na sběrné dvory. A hlavně aby ještě více třídili. Protože tím získáme peníze do systému a můžeme ten odpad dotovat a držet ho na nějaké ceně. Pokud to nebude, budeme muset zvednout cenu odpadu."

Město se chystá rozšířit sběrný dvůr pod estakádou a ve spolupráci s Frýdeckou skládkou vytipovává další místa, kde by mohly vzniknout případně ještě další nové sběrné dvory na velkoobjemový odpad.

Nahlásit chybu


K tématu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail