Do Nemocnice ve Frýdku-Místku se sjelo na 70 lékařů a sester. Specialisté na endoskopii z celé země si zde vyměňovali zkušenosti a sbírali nové poznatky na Beskydském endoskopickém workshopu.
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Letos se scházíme posedmnácté a zaměřili jsme se na novinky v léčebné endoskopii. Jednak jsou to novinky v léčbě a diagnostice nádorů tlustého střeva s pomocí umělé inteligence a možnostech léčby."
Workshop obecně představuje, jak velký pokrok udělala digestivní endoskopie v posledních letech.
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My už jsme měli přednáškový program, kde zazněly čtyři přednášky. A nyní bude ošetřeno ještě 5 pacientů v samostatných výkonech, které jsou jednak přenášeny do jedné místnosti. A jednak i lékaři jsou přítomni u toho výkonu. Takže mohou některé tipy si sdělit během toho výkonu. Což si myslím, že je důležité pro tu každodenní praxi."
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Například je to v oblasti takzvané pankreatobiliární endoskopie, která se zabývá endoskoskopií žlučových cest a slinivky břišní. A právě tento sál, na kterém jsme a který je zde úplně nový, ukazuje, jaké endoskopisté složitými postupy dosahují maximálně efektivních diagnóz a terapií pro pacienty s onemocněním této oblasti."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Kombinuje jednotlivé techniky. Rentgen, endoskopii a endosonografii do jednoho prostoru. Kde ten vyšetřující endoskopista na základě kombinovaných informací může pak rozhodnout o léčbě během toho jednoho výkonu."
Beskydské gastrocentrum provede ročně na 5 tisíc endoskopií. Nový sál bude pomáhat až šesti stovkám pacientů. Zároveň je důležité neustále zvyšovat povědomí o prevenci.
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice máme velice úspěšný program screeningu nádorů tlustého střeva a konečníku, jehož je endoskopie základním pilířem. A který má vynikající výsledky ve srovnání na celém světě."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Každý člověk v padesáti letech by měl absolvovat kolposkopické vyšetření a v případě, že to vyšetření je negativní, předpokládáme, že je 10 až 15 let ochráněn před nádorem tlustého střeva."
Lékaři zároveň připravují nový program na vyhledávání častých nádorů slinivky břišní u pacientů s vysokým rizikem.
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice onemocní ročně asi 2 500 nemocných s karcinomem pankreatu. Z nich asi 10 až 15 procent tvoří ti nemocní, kteří mají vysoké riziko. Například mají nějaký gen, který je ohrožuje. A pokud my tyto nemocné budeme v jednoročních intervalech speciálními metodami vyšetřovat, tak můžeme až desetinásobně prodloužit jejich život."
Rakovina slinivky má totiž až 95procentní úmrtnost, protože je velmi těžce odhalitelná.