Evangelický červený kostel v Husově ulici ve Frýdku-Místku prochází další etapou venkovní rekonstrukce.
Jaromír Rumíšek, Farní sbor ČCE ve Frýdku-Místku: "Za těch řádově 110 let, co ten kostel stojí, tak dochází k tomu, že díky vodě, která teče po té fasádě a ten kostel je provedený obkladem, nikoliv to není to pevné zdivo, tak to spárování se narušovalo a ta voda zatékala do těch cihliček. A jak tam možná později uvidíte, ty cihličky jsou uvnitř děrované. A na do nich se dostane voda a pak se mrazem to roztrhá. Čili to zdivo silně trpí. Dokonce v některých místech, na té severní straně, tam přímo už to trpělo tak, že bylo dokonce devastováno vnitřní nosné zdivo."
S pracemi se postupně začalo v roce 2016. Malá evangelická církev hledala peníze, kde se dalo. Získala dotace z ministerstva kultury, Moravskoslezského kraje a pomohla i veřejná sbírka Daruj F-M.
Jaromír Rumíšek, Farní sbor ČCE ve Frýdku-Místku: "Tenkrát jsme dali dohromady asi 1 milion 400 tisíc. A díky tomu jsme tedy mohli opravit tu severní a tady tu západní část věže."
Další práce pak zastavilo období covidu.
Jaromír Rumíšek, Farní sbor ČCE ve Frýdku-Místku: "Čili jsme mohli pokračovat až v letošním roce, kdy díky i krásnému daru od města Frýdku-Místku, jsme dostali milion korun. A ještě jsme dostali 147 tisíc od ministerstva kultury. A k tomu ještě byly nějaké naše prostředky, takže jsme dali dohromady přes milion, tak jsme si dovolili postavit tady lešení. A opravit poslední zbytky té věže. Čili to jsme rádi, protože to byla skutečně největší částka. Na té věži se muselo opravovat veškeré oplechování, odshora té věže. Dokonce v první části tam ta levá fiala, to je taková ta ozdoba, ta tam byla spadlá a ta se musela pomocí štukatérů zase nově vyrobit a namontovat nahoru."
Oprava kostela, který byl vystavěn v letech 1910 až 1911 pro dělníky Karlovy huti a pro polské, německé a české evangelíky ze středního a východního Těšínska, je pro sbor finančně náročná.
Jaromír Rumíšek, Farní sbor ČCE ve Frýdku-Místku: "Řádově jsme na tom prostavěli do letošního roku asi 3,5 milionu. Přitom naše podíly byly asi 650 tisíc. A to víte, sbor už není nějak extra velice obsazený, takže to není opravdu malá částka i pro ten vlastní sbor. Snažíme se, aby ta kulturní památka, alespoň pro ty budoucí generace, byla udržována v takovém stavu, jak byla dříve."
Farní sbor zřídil na opravy kostela i transparentní účet, kam mohou lidé stále přispívat.