Prvním z letos stoletých malířů je frýdecký rodák Josef Lang.
Petr Juřák, kurátor výstav: „Josef Lang maloval především pastelkami, pastelem, ale samozřejmě se nebránil ani jiným výtvarným technikám, například olejomalbě na plátně. To, co on zachycoval ve svém díle, tak to byla místa tady ve Frýdku, místa třeba dnes už neexistující, ale kreslil, maloval také Místek, maloval krajinu, maloval Beskydy, Jeseníky, Tatry. Věnoval se i zachycení staveb v krajině, to znamená různé kapličky, kostely, dřevěné kapličky, dřevěné kostely, dřevěné stavby, na které narazil při svých putováních, protože byl vášnivým turistou.“
Výstava Josefa Langa má své pokračování v krajinách, zachycených na chodbách zámku. Druhou výstavou malíře, který by se letos rovněž dožil sta let, je výstava Jaromíra Fajkuse.
Petr Juřák, kurátor výstav: „Ten byl, na rozdíl od Josefa Langa, profesionálním malířem, bylo to jeho živobytí a ve svém díle se věnoval zachycení krajiny, ale kreslil také portréty, akty, věnoval se grafice. V té grafice opět měl velmi široký záběr tvorby, takže jsou tam zachyceny třeba akty žen, květiny, obličeje osob, domy, dřevěnice, takže taková někdy romantická místa. V malbě se věnoval zachycení rodného kraje – Beskyd. Zachycoval Lysou Horu, kterou měl ze svého místa narození, kde měl potom měl ateliér, přímo před očima.“
Nejzajímavějším obrazem je pak vysokoškolská závěrečná práce Jaromíra Fajkuse.
Petr Juřák, kurátor výstav: „Je to selské povstání na Hukvaldském panství v roce 1695 Je to velkoformátová malba, která zachycuje drama, spojené s tím povstáním sedláků proti vrchnosti, kdy zachytil ten moment boje sedláků s vojáky olomouckého biskupa. V pozadí je potom Hukvaldský hrad.“
Obě výstavy je možno navštívit až do konce března letošního roku.