Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči z celého kraje soutěžili ve Frýdku-Místku ve vyprošťování lidí z havarovaných aut

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: "Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.”
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Sytém soutěže je nastaven tak, že máme celkem 4 stanoviště, kdy vždy na dvou stanovištích probíhají nějaké vyprošťovací práce. Na dvou se připravuje další situace pro zasahující hasiče."

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

V loňském roce zasahovali hasiči v celé zemi celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.”
Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Na území tohoto kraje vzniká nejvíc událostí, které řeší hasiči. V loňském roce to bylo zhruba 17 tisíc. A dlouhodobě platí, že dopravní nehody jsou v počtech 2 až 2,5 tisíce. Čili je to velmi významné procento."

Soutěže se účastnilo 6 profesionálních a 5 dobrovolných jednotek hasičů. Jednotka Správy železnic a také dvě jednotky z Polska.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děkuji vám za vaši práci a za Frýdek-Místek snad, i když nejsme zřizovatelem profesionálních jednotek, věřím, že pánové a dámy si všímají, jak se staráme o naše dobrovolné hasiče. Pro které jste vzorem. Ale já si myslím, že ti naši s vámi drží krok a ať se dnešní den vydaří."
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj podporuje jak profesionální hasiče, tak sbory dobrovolných hasičů, které jsou sice podřízeny obcím, ale Moravskoslezský kraj vyčleňuje v dotačních titulech peníze i pro sbory dobrovolných hasičů. V letošním roce přišlo přes 136 žádostí a já si troufám říct, že Moravskoslezský kraj všechny podpoří."

Kategorii dobrovolných jednotek vyhráli hasiči z Hlučína. A nejlepší profesionální jednotka byla z Třince. Ta bude v září reprezentovat kraj na Mistrovsví České republiky ve Vyškově.

Nahlásit chybu


K tématu

Generální ředitel hasičů ocenil modernizaci zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku

31. srpna 2023 13:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekonstruovaná zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku nadchla generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. Osobně si ji totiž přijel prohlédnout. A ocenil, že město do její modernizace investovalo 74,5 milionu korun. A za dalších 10 milionů pořídilo hasičům nový vůz.

Nová stanice i zásahový vůz. Frýdek-Místek investoval do dobrovolných hasičů 84 milionů

19. června 2023 12:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.

Vodní záchranáři poměřili síly v soutěži na Slezské Hartě

15. června 2023 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vodní nádrž Slezská Harta se stala centrem vodních záchranářů z celé České republiky. Konal se zde XXIII. ročník soutěže ve vodním záchranářství „Slezská Harta 2023“. Na start závodu, jehož cílem je záchrana osob z vodní hladiny, poskytnutí první pomoci a zvládnutí techniky jízdy s motorovým člunem, se postavilo celkem 24 čtyřčlenných týmů složek IZS.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Hasiči z celého kraje soutěžili ve Frýdku-Místku ve vyprošťování lidí z havarovaných aut
Vydáno 6. května 2024 16:28, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: "Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.”
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Sytém soutěže je nastaven tak, že máme celkem 4 stanoviště, kdy vždy na dvou stanovištích probíhají nějaké vyprošťovací práce. Na dvou se připravuje další situace pro zasahující hasiče."

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

V loňském roce zasahovali hasiči v celé zemi celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.”
Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Na území tohoto kraje vzniká nejvíc událostí, které řeší hasiči. V loňském roce to bylo zhruba 17 tisíc. A dlouhodobě platí, že dopravní nehody jsou v počtech 2 až 2,5 tisíce. Čili je to velmi významné procento."

Soutěže se účastnilo 6 profesionálních a 5 dobrovolných jednotek hasičů. Jednotka Správy železnic a také dvě jednotky z Polska.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děkuji vám za vaši práci a za Frýdek-Místek snad, i když nejsme zřizovatelem profesionálních jednotek, věřím, že pánové a dámy si všímají, jak se staráme o naše dobrovolné hasiče. Pro které jste vzorem. Ale já si myslím, že ti naši s vámi drží krok a ať se dnešní den vydaří."
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj podporuje jak profesionální hasiče, tak sbory dobrovolných hasičů, které jsou sice podřízeny obcím, ale Moravskoslezský kraj vyčleňuje v dotačních titulech peníze i pro sbory dobrovolných hasičů. V letošním roce přišlo přes 136 žádostí a já si troufám říct, že Moravskoslezský kraj všechny podpoří."

Kategorii dobrovolných jednotek vyhráli hasiči z Hlučína. A nejlepší profesionální jednotka byla z Třince. Ta bude v září reprezentovat kraj na Mistrovsví České republiky ve Vyškově.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042909/hasici-z-celeho-kraje-soutezili-ve-frydku-mistku-ve-vyprostovani-lidi-z-havarovanych-aut